MZ: taka opieka farmaceutyczna to pozory

Departament Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia odpowiada Naczelnej Radzie Aptekarskiej w sprawie naruszenia zakazu reklamy aptek.

"Wskazywane przez Państwa działania spółki DOZ mające, w ocenie resortu, de facto charakter programów lojalnościowo-rabatowych, mogą stanowić próbę obejścia przepisów ustawy Prawo Farmaceutyczne oraz ustawy o refundacji leków" - stwierdza resort w odpowiedzi na pismo NRA, w którym władze samorządu aptekarskiego wskazywały na udzielanie przez część aptek rabatów na leki, co zostało zakazane w ustawie refundacyjnej.

Ministerstwo przypomina, że w świetle art. 94 a ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne "zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego." Ponadto art. 49 ust. 3 ustawy refundacyjnej wyraźnie zabrania stosowania jakichkolwiek form zachęty w stosunku do leków refundowanych.

Przy założeniu, iż reklamą działalności apteki jest działanie polegające na zachęcaniu potencjalnych klientów do dokonywania zakupu usług farmaceutycznych w konkretnej aptece lub punkcie aptecznym, program rabatowy mieści się w pojęciu niedozwolonej reklamy z art. 94 a ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Reklama produktów leczniczych wydawanych bez recepty, o ile nie jest ona zakamuflowaną formą reklamy apteki, jest dozwolona. Reklama ta musi jednak spełniać przesłanki wynikające z ustawy Prawo farmaceutyczne oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie reklamy produktów leczniczych.

Programy o wskazanym charakterze, przewidujące korzyści finansowe dla pacjentów, podobnie jak wszelkiego rodzaju akcje promocyjne, czy rozpowszechnianie informacji o promocjach cen, w ocenie resortu, powinny być traktowane w kategoriach art. 94 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne, a więc jako forma reklamy apteki.

Resort zauważa za trafne odniesienie się NRA do przepisów o izbach aptekarskich, według których wykonywanie zawodu farmaceuty ma na celu ochronę zdrowia publicznego i obejmuje udzielanie usług farmaceutycznych polegających m.in. na sprawowaniu opieki farmaceutycznej polegającej na dokumentowanym procesie, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii w celu uzyskania określonych jej efektów poprawiających jakość życia pacjenta.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH