MZ: projekt noweli ustawy refundacyjnej - do konsultacji społecznych

Lista refundacyjna co trzy, a nie co dwa miesiące jak obecnie, wprowadzenie dla aptekarzy obowiązku informowania pacjenta o najtańszym zamienniku leku - m.in. takie zmiany przewidziano w projekcie noweli ustawy refundacyjnej.

Projekt został skierowany do konsultacji społecznych 19 września.

Czytaj: MZ ws. projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków 

Jedna z bardziej istotnych zmian dla pacjenta zakłada, że farmaceuta na jego żądanie będzie musiał wydać mu tańszy odpowiednik leku z recepty. Możliwe będzie także wydanie pacjentowi odpowiednika leku nie objętego refundacją, ze stuprocentową odpłatnością. Rozwiązanie to - według resortu zdrowia - ma zwiększyć dostępność leków dla pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia chce nałożyć na aptekarzy obowiązek informowania pacjenta o istnieniu tańszego leku refundowanego, innego niż przepisany na recepcie, a o takich samych parametrach terapeutycznych. Oznacza to, że pacjent będzie informowany w aptece, który lek jest najtańszy oraz o wysokości dopłaty do niego.

Inna zmiana dotyczy częstotliwości ogłaszania nowej listy refundacyjnej. Ma ona być ogłaszana raz na trzy miesiące, a nie jak obecnie raz na dwa miesiące.

Uchylony zostanie obowiązek dokonywania przez szpitale zakupów produktów objętych refundacją w cenie nieprzekraczającej limitu finansowania.

Ponadto zaproponowano, aby warunki refundacji leku albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, stosowanego w programie lekowym, były określane odrębnie dla każdego leku lub środka.

Jest też propozycja, by monitorowanie rocznej wielkości dostaw oraz ciągłości dostaw leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych było zadaniem Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Dotychczas było to w kompetencji prezesa NFZ i Komisji Ekonomicznej. Te regulacje miałyby wejść w życie od 2017 r.

Resort zdrowia chce umożliwić finansowanie z NFZ odpowiedników leków stosowanych w chemioterapii, umieszczonych w wykazach refundacyjnych w przypadku ich czasowego braku. Decyzję o refundacji takiego leku będzie podejmował minister zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH