MZ potwierdza: nie będzie zmiany list refundacyjnych 16 grudnia

Projekty rozporządzeń refundacyjnych z 8 grudnia nie wejdą w życie 16 grudnia - potwierdza Ministerstwo Zdrowia. W przyszłym tygodniu zostanie opublikowany projekt obwieszczenia refundacyjnego, które wejdzie w życie 1 stycznia 2012 roku.

Wcześniejszy plan zakładający publikację list leków refundowanych 16 grudnia wynikał z konieczności zamieszczenia na wykazach leków refundowanych zmian w refundacji leków przeciwpadaczkowych. Poprzednia lista leków refundowanych weszła w życie 16 listopada.

- Udało się nam znaleźć inne rozwiązanie, a zatem publikacja kolejnych list w tak krótkim przedziale czasu okazała się niepotrzebna - wyjaśnia Jakub Gołąb, rzecznik resortu zdrowia.

Chodzi o zmianę rozporządzenia ministra zdrowia z 14 grudnia 2011 roku w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością.

Zmiana dotyczy dopisania wlewek i zawiesiny doustnej zawierających diazepamum i obowiązuje z dniem ogłoszenia (Dz. U. Nr 269, poz. 1595).Rzecznik podkreśla, że zgodnie z apelami środowiska medycznego, resort opublikuje treść obwieszczenia przed świętami Bożego Narodzenia, by uczestnicy rynku mieli czas na zapoznanie się ze zmianami.

Zauważalne są jednak pewne problemy. Projekt obwieszczenia może się ukazać w przyszłym tygodniu, istnieje jednak ryzyko, iż będzie różnił się od wykazu obowązującego od 1 stycznia 2012 roku.

Decyzja refundacyjna, by być prawomocną, musi zostać dostarczona podmiotowi odpowiedzialnemu, z zachowaniem dwutygodniowego okresu na odwołanie. 

Teoertycznie MZ musiałoby w piątek (16 grudnia) dostarczyć wszystkim firmom decyzje, by nie doszło do sytuacji, gdy po wejściu w życie obwieszczenia, resort otrzyma w styczniu odwołanie się firmy od decyzji.

Zastanawiająca jest też informacja dotycząca wycofania się z zapowiadanej na 16 grudnia nowelizacji listy leków refundowanych.Jak wynika z komunikatu z 11 maja 2011 roku, nowelizacja rozporządzeń refundacyjnych miała obejmować rozpatrzone wnioski złożone do końca 2010 roku.
 Rzeczywiście, wykazy refundacyjne z 16 listopada nie objęły wniosków złożonych przez podmioty odpowiedzialne w styczniu i kwietniu 2011 roku. W maju br. weszła w życie ustawa o refundacji leków, zgodnie z którą wnioski złożone po 30 czerwca miały być rozpatrywane według nowych zasad.Ustawa zakłada, że w miejsce rozporządzeń refundacyjnych pojawią się obwieszczenia. By lek mógł znaleźć się w takim obwieszczeniu refundacyjnym obowiązującym 1 stycznia 2012 roku, niezbędne jest przeprowadzenie negocjacji cenowych leków znajdujących się na wykazach.Zatem jeszcze w tym roku powinno pojawić się rozporządzenie refundacyjne, uwzględniające wnioski złożone przez podmioty odpowiedzialne w styczniu i kwietniu 2011 r. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH