MZ: postępowanie ws. refundacji kolejnych leków w leczeniu SM

Ministerstwo Zdrowia prowadzi postępowanie w sprawie objęcia refundacją kolejnych leków stosowanych w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM), które mają być dostępne bezpłatnie w ramach programu lekowego - poinformował rzecznik prasowy resortu Krzysztof Bąk.

Podczas zakończonej w miniony weekend konferencji Europejskiej Platformy Stwardnienia Rozsianego (European Multiple Sclerosis Platform - EMSP) kierownik kliniki neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Krzysztof Selmaj powiedział, że postęp w leczeniu stwardnienia rozsianego jest ogromny, jednak w Polsce nie wszyscy chorzy mogą z niego skorzystać.

Specjalista przytoczył dane MS Barometr z 2013 r. porównującego jakość życia chorych ze stwardnieniem rozsianym w poszczególnych krajach Europy. - Wynika z niego, że na 23 sklasyfikowane państwa Polska jest dopiero na 22. miejscu - podkreślił prof. Selmaj. Głównym tego powodem jest ograniczenie dostępu do tzw. drugiej linii leczenia, gdy choroba znowu postępuje i niewystarczające są leki pierwszego rzutu.

Według prof. Selmaja w Polsce nie ma jedynie kłopotów z dostępem do podstawowych leków pierwszej linii terapii. Stosowane są one wtedy, gdy aktywność choroby jest niewielka. Przy dużej jej aktywności należy od razu zastosować jeden z leków nowszej generacji tzw. drugiej linii leczenia.

- Na ponad 45 tys. chorych leki pierwszego rzutu otrzymuje w Polsce 7 tys. chorych, natomiast leki drugiego rzutu wykorzystuje się jedynie u ponad 500 chorych, czyli nie więcej niż u 7 proc. To sytuuje nas poniżej średniej europejskiej, gdyż w innych krajach taka terapia na ogół stosowana jest u 20 proc. chorych - powiedział prof. Selmaj. Dodał, że zmiana leczenia jest konieczna, gdy choroba znowu postępuje, a pacjent przestaje reagować na dotychczasowe leczenie.

Rzecznik prasowy ministra zdrowia Krzysztof Bąk poinformował we wtorek (19 maja) PAP, że wprowadzono niedawno zmiany do programu lekowego leczenia stwardnienia. Teraz mogą być w nim leczone dzieci bez ograniczenia wiekowego (zniesiono dolną granicę wieku dla stosowania leków pierwszego rzutu - interferonów i octanu glatirameru).

- Dodatkowo uaktualniono kryteria kwalifikacji, umożliwiając równocześnie ponowne włączanie do programu pacjentek wyłączonych z niego w związku z ciążą, które w momencie wyłączenia spełniały pozostałe kryteria przedłużenia leczenia, bez konieczności ponownej kwalifikacji - podkreśla rzecznik resortu.

Krzysztof Bąk dodaje, że prowadzone jest postępowanie w sprawie objęcia refundacją kolejnych leków stosowanych w leczeniu stwardnienia rozsianego. Na etapie uzgadniania treści programu lekowego jest fingolimod, który ma być stosowany po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci tej choroby.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH