
Ministerstwo Zdrowia prowadzi postępowanie w sprawie objęcia refundacją kolejnych leków stosowanych w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM), które mają być dostępne bezpłatnie w ramach programu lekowego - poinformował rzecznik prasowy resortu Krzysztof Bąk.
Podczas zakończonej w miniony weekend konferencji Europejskiej Platformy Stwardnienia Rozsianego (European Multiple Sclerosis Platform - EMSP) kierownik kliniki neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Krzysztof Selmaj powiedział, że postęp w leczeniu stwardnienia rozsianego jest ogromny, jednak w Polsce nie wszyscy chorzy mogą z niego skorzystać.
Specjalista przytoczył dane MS Barometr z 2013 r. porównującego jakość życia chorych ze stwardnieniem rozsianym w poszczególnych krajach Europy. - Wynika z niego, że na 23 sklasyfikowane państwa Polska jest dopiero na 22. miejscu - podkreślił prof. Selmaj. Głównym tego powodem jest ograniczenie dostępu do tzw. drugiej linii leczenia, gdy choroba znowu postępuje i niewystarczające są leki pierwszego rzutu.
Według prof. Selmaja w Polsce nie ma jedynie kłopotów z dostępem do podstawowych leków pierwszej linii terapii. Stosowane są one wtedy, gdy aktywność choroby jest niewielka. Przy dużej jej aktywności należy od razu zastosować jeden z leków nowszej generacji tzw. drugiej linii leczenia.
- Na ponad 45 tys. chorych leki pierwszego rzutu otrzymuje w Polsce 7 tys. chorych, natomiast leki drugiego rzutu wykorzystuje się jedynie u ponad 500 chorych, czyli nie więcej niż u 7 proc. To sytuuje nas poniżej średniej europejskiej, gdyż w innych krajach taka terapia na ogół stosowana jest u 20 proc. chorych - powiedział prof. Selmaj. Dodał, że zmiana leczenia jest konieczna, gdy choroba znowu postępuje, a pacjent przestaje reagować na dotychczasowe leczenie.
Rzecznik prasowy ministra zdrowia Krzysztof Bąk poinformował we wtorek (19 maja) PAP, że wprowadzono niedawno zmiany do programu lekowego leczenia stwardnienia. Teraz mogą być w nim leczone dzieci bez ograniczenia wiekowego (zniesiono dolną granicę wieku dla stosowania leków pierwszego rzutu - interferonów i octanu glatirameru).
- Dodatkowo uaktualniono kryteria kwalifikacji, umożliwiając równocześnie ponowne włączanie do programu pacjentek wyłączonych z niego w związku z ciążą, które w momencie wyłączenia spełniały pozostałe kryteria przedłużenia leczenia, bez konieczności ponownej kwalifikacji - podkreśla rzecznik resortu.
Krzysztof Bąk dodaje, że prowadzone jest postępowanie w sprawie objęcia refundacją kolejnych leków stosowanych w leczeniu stwardnienia rozsianego. Na etapie uzgadniania treści programu lekowego jest fingolimod, który ma być stosowany po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci tej choroby.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 12:36 Numer 997 zostanie wchłonięty przez 112. Ma być lepiej, ale...
- 12:20 Polski Alarm Smogowy: większość obietnic rządu nie została zrealizowana
- 12:06 USA: udany przeszczep genitaliów
- 11:50 RPP w sprawie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień
- 11:41 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 11:20 Prof. Styczyński: przeszczepy komórek krwiotwórczych szansą na nowe terapie
- 11:01 Podkarpacie: radni wojewódzcy przyjęli chwałę antysmogową
- 10:50 Dera o zakazie wejścia fizjoterapeutów do Sejmu: - Był to błąd
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 5 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 6 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 7 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 8 Lekarz senior kontra e-zwolnienia. Czym to się skończy?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych