MZ odpowiada na pytania m.in. w sprawie list refundacyjnych i przepisów dotyczących aptek Fot. PTWP

Resort zdrowia informuje, że rozważa modyfikację przepisów dotyczących aptek pełniących nocne i świąteczne dyżury, a także zmianę zakazu sprzedaży leków przez aptekę w przypadku jej likwidacji do innej apteki. To odpowiedź na jedno z wielu pytań skierowanych przez nas do ministerstwa. Krzysztof Bąk, rzecznik resortu, odpowiedział również na pozostałe.

Jedno z naszych pytań dotyczyło różnych limitów dla leków o tej samej substancji czynnej, dawce i ilości np. tabletek. Gdyby limit był ten sam, to pacjent decydowałby, jakiego producenta lek kupi. NFZ w każdym przypadku refundowałby taką samą kwotę, niezależnie czy lekarz przepisze lek najtańszy czy najdroższy. Przykłady takiej "anomalii" cenowej: Metformax 0,5 x 30 tabl. (Teva): cena det. = 4,77, limit = 4,1; Metformin 0,5 x 30 (Bluefish): c=3,58, l= 3,58; Metformina 0,5 x 30 tabl. (Galena) c=4,15, l=4,15.

MZ przypomina w odpowiedzi, że kryteria tworzenia poziomów odpłatności i grup limitowych zostały określone w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków. Zgodnie z art. 14 ust 4 ww. ustawy, w przypadku refundowanych leków dostępnych w aptece na receptę "podstawę limitu w danej grupie limitowej leków stanowi najwyższa spośród najniższych cen hurtowych za DDD (dobową dawkę) leku, który dopełnia 15% obrotu ilościowego, liczonego według DDD, zrealizowanego w tej grupie limitowej w miesiącu poprzedzającym o 3 miesiące ogłoszenie obwieszczenia (…)".

Natomiast zgodnie z art. 15 ust 6, "jeżeli cena detaliczna jest niższa niż limit finansowania, limit finansowania ulega obniżeniu do wysokości ceny detalicznej tego leku (…)". Wskazane różne wysokości limitu finansowania dla tej samej substancji czynnej wynikają wprost z zapisów art. 15 ust. 6 ustawy o refundacji.

Leki generyczne
Pytaliśmy również, dlaczego na listy leków refundowanych wprowadza się taką dużą ilość generyków (przykład statyn - np. Atorwastatyna 21, Tamsulosin 19, Clopidogrel 16? Z list tych niejednokrotnie wyrzucano natomiast leki oryginalne (sortis, singulair itd).

Resort zdrowia zaznacza, że w przypadku leków, które posiadają refundowany odpowiednik, obowiązujące przepisy prawne (w tym ustawa o refundacji) nie nakładają na ministra zdrowia obowiązku limitowania ilości odpowiedników, zawierających tę samą substancję czynną.

Rzecznik MZ wskazuje, że wśród kryteriów branych pod uwagę przez ministra zdrowia przy wydawaniu decyzji o objęciu refundacją, zgodnie z art. 13 ustawy o refundacji, wymienione są: stosunek kosztów do uzyskiwanych efektów zdrowotnych dotychczas refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych, w porównaniu z wnioskowanym, a także konkurencyjność cenowa oraz wpływ na wydatki podmiotu zobowiązanego do finansowania świadczeń ze środków publicznych i świadczeniobiorców.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH