MZ odpiera zarzuty: ustawa refundacyjna nie ogranicza dostępu do leków

Ustawa refundacyjna doprowadziła do ograniczenia dostępu do leków, szczególnie w małych miejscowościach - uważają przedstawiciele Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych. Z opinią tą nie zgadza się wiceminister zdrowia Igor Radziewicz Winnicki.

Ustawa refundacyjna weszła w życie 1 stycznia 2012 r., wprowadziła m.in. urzędowe ceny i marże leków refundowanych. W 2012 r. marża wynosiła 7 proc., w 2013 - wynosi 6 proc. urzędowej ceny zbytu, od 2014 r. urzędowa marża ma wynosić 5 proc. Ustawa wprowadziła też zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania zachęt, czyli np. przekazywania przez firmy farmaceutyczne darmowych leków dla szpitali.

Hurtownicy farmaceutyczni podkreślali podczas wtorkowego (19 lutego) posiedzenia senackiej komisji zdrowia, że obniżenie marży urzędowej doprowadziło do zamykania magazynów z lekami, zwolnień pracowników, a tym samym do pogorszenia dostępności do leków refundowanych dla pacjentów, szczególnie w małych miejscowościach.

Według hurtowników problem ten będzie narastał i stanie się odczuwalny także w dużych miastach. Jak informowali, marża hurtowa jest zbyt niska, ponieważ wynosi średnio jeden złotych na opakowaniu leku: powoduje to, że ograniczają dostawy, by ograniczyć swoje straty.

Hurtownicy twierdzą, że w ubiegłym roku wartość rynku leków spadła o 23 proc. Ich zdaniem marża powinna wynosić 7 proc. urzędowej ceny zbytu. Miałoby to pozwolić na zapewnienie bezpieczeństwa przechowywania i transportu leków oraz ciągłości ich dostaw.

W ocenie wiceministra Radziewicza-Winnickiego, ustawa refundacyjna wyeliminowała patologie z rynku leków refundowanych: przed wejściem w życie ustawy Polacy często kupowali leki, które nie były im potrzebna. - Skończyły się promocje leków za grosz, do których dopłacało państwo, a pacjent otrzymywał punkty w programie lojalnościowym, za które dostawał pralkę - stwierdził wiceminister.

Podkreślił, że dzięki ustawie udało się obniżyć ceny leków refundowanych oraz finansować nowoczesne specyfiki. Radziewicz-Winnicki poinformował, że MZ zbiera opinie od podmiotów rynku farmaceutycznego i nie wyklucza nowelizacji ustawy refundacyjnej. Zaznaczył jednak, że nie będzie ona dotyczyła głównych założeń ustawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH