MZ obiecuje pomóc w rejestracji badania niekomercyjnego

Rodzice dzieci chorujących na nerwiaka zarodkowego współczulnego (neuroblastomę) zwrócili się do Ministerstwa Zdrowia o interwencję w sprawie prowadzenia w Polsce niekomercyjnego badania klinicznego przeciwciał anty-GD2.

Z rodzicami spotkał się podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

Poinformował, że dotychczas żaden polski ośrodek nie złożył wniosku o rejestrację badań przeciwciał anty-GD2. Takie zamiary ma Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dlatego resort ma wesprzeć uczelnię w procesie rejestracji badania.

Minister zdrowia nie ma możliwości prowadzenia ani finansowania takich badań. Mają ją natomiast ośrodki medyczne - takie jak Szpital Uniwersytecki w Krakowie, pełniący obecnie funkcję krajowego ośrodka koordynującego leczenie neuroblastomy.

Ośrodki te mogą się starać o sfinansowanie niekomercyjnych badań z grantów naukowych, które  przyznaje Narodowe  Centrum Badań i Rozwoju w ramach różnego typu programów.

Rozmowy w resorcie dotyczyły również zakresu finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia leczenia dzieci chorych na nerwiaka zarodkowego współczulnego.

Czytaj też. Onkologiczne leczenie dzieci w ramach badań niekomercyjnych - z tym mamy kłopot

Wiceminister podkreślił, że NFZ finansuje wszystkie świadczenia gwarantowane, służące leczeniu tego ciężkiego schorzenia. Przepisy prawa nie pozwalają natomiast, by Fundusz finansował leczenie eksperymentalne w ramach badania klinicznego  - w tym podanie dziecku przeciwciał anty-GD2, które nie zostały jeszcze zarejestrowane jako produkt leczniczy.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH