MZ o refundacji leku Incruse i wiceministrze Łandzie Fot. PTWP

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia ukazała się informacja dotycząca refundacji leku Incruse. Jak informuje MZ "objęcie tego leku refundacją nie ma żadnego związku z pracą zawodową członków rodziny wiceministra Krzysztofa Łandy, ani z jego poprzednim stanowiskiem w fundacji Watch Health Care".

Minister zdrowia objął refundacją lek Incruse, ponieważ warunki finansowe zaproponowane przez producenta obniżyły koszty refundacji leków w leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP) – informuje MZ.

"To prawda, że rekomendacja prezesa AOTMiT z 15 marca 2016 roku odnosząca się między innymi do profilu bezpieczeństwa leku była negatywna. Jednak w toku postępowania refundacyjnego pojawiły się nowe dowody naukowe, które zweryfikowały profil bezpieczeństwa tego leku. Informacja na ten temat została opublikowana miesiąc po przygotowaniu rekomendacji prezesa AOTMiT" - napisało MZ.

"W trakcie stosowania danej terapii w warunkach praktyki klinicznej, po kolejnych badaniach, które potwierdzają skuteczność terapii i weryfikują profil bezpieczeństwa, ocena danej technologii medycznej może ulec zmianie. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku leku Incruse. Wyniki badań opublikowane w International Journal of COPD (2016:11 719–730) wskazały, że nowa terapia ma istotnie wyższą skuteczność niż dotychczas opisywana oraz profil bezpieczeństwa porównywalny z terapią, która była wówczas i jest nadal refundowana" - czytamy dalej w wyjaśnieniach.

"W związku z tym, że lek Incruse jest tak samo skuteczny i bezpieczny jak dotychczas refundowana terapia, a jednocześnie jest tańszy i przynosi oszczędności w leczeniu astmy i POChP – nie było podstaw do wydania decyzji o odmowie objęcia go refundacją" - konkluduje ministerstwo.

Na stronie MZ przedstawiono także wyniki najnowszych badań dotyczących leku Incruse.

****

Informacja Ministerstwa Zdrowia dotyczące leku Incruse ukazała się po publikacji dziennika Fakt.

We wtorek (6 września) dziennik Fakt napisał, że lek Incruse produkowany jest przez koncern, dla którego badania kliniczne wykonywała żona wiceministra, Katarzyna. Firma ta przyznała, że w 2015 r. wpłacała pieniądze na konta fundacji i firmy, której udziałowcem był do niedawna Łanda. Wiceminister odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia: w ub. r. pracował społecznie, udziały sprzedał, a majątek należy do żony. 

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH