MZ o projekcie opłaty dyspensyjnej: to tylko jeden z wariantów "Nie zostaną zaakceptowane rozwiązania, których wdrożenie wiązałoby się ze zwiększeniem cen leków dla pacjentów". Fot. archiwum

Nie została jeszcze podjęta decyzja, jakie rozwiązania zostaną przyjęte w nowelizowanej ustawie - Prawo farmaceutyczne. Wprowadzenie opłaty dyspensyjnej jest tylko jednym z omawianych wariantów - poinformowało Ministerstwo Zdrowia w komunikacie.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, projekt nowelizacji ustawy - Prawo farmaceutyczne jest obecnie na etapie analizowania rozwiązań możliwych do wprowadzenia.

"W pracach tych staramy się uwzględniać postulaty wszystkich środowisk, które były zgłaszane do nas w ostatnich miesiącach. Współpracujemy też z Naczelną Radą Aptekarską. Nie została jeszcze podjęta decyzja, jakie rozwiązania zostaną przyjęte" - podało MZ w komunikacie.

Wprowadzenie opłaty dyspensyjnej jest tylko jednym z omawianych wariantów - podkreśliło Ministerstwo Zdrowia.

Każda zmiana wymaga dogłębnej analizy - zarówno pod katem zasadności przyjęcia danego rozwiązania z punktu widzenia możliwości osiągnięcia pożądanego przez resort celu, jak i pod kątem skutków takiej regulacji - przekazało ministerstwo.

W żadnym wypadku nie zostaną zaakceptowane rozwiązania, których wdrożenie wiązałoby się ze zwiększeniem cen leków dla pacjentów - podkreślono w komunikacie.

Obecnie w resorcie cały czas trwają prace analityczne, dlatego też trudno mówić o szczegółach możliwych rozwiązań - wyjaśnia MZ.

Po zaakceptowaniu przez Kierownictwo Ministerstwa Zdrowia projektu nowelizacji, zostanie przekazany do konsultacji wewnętrznych i zewnętrznych. Wówczas będzie możliwa dyskusja o planowanych zmianach.

Jak podał dziennik "Rzeczpospolita", docierając do niepublikowanych jeszcze założeń projektu zmian ustawy Prawo Farmaceutyczne, projekt ów zakłada, że z aptek znikną leki, szampony i inne kosmetyki, dziś ważne źródło zarobku wielu farmaceutów prowadzących własne apteki.

Rekompensatą miałaby być - według dziennika - tzw. opłata dyspensyjna, czyli stała kwota otrzymywana za wydanie opakowania medykamentu, pokrywana przez samych pacjentów. Ministerstwo nie chciało na razie określić, jak wysokie miałyby to być opłaty.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH