MZ: nowa lista leków refundowanych wejdzie w życie 30 grudnia

Nowa lista leków refundowanych wejdzie w życie z opóźnieniem (30 grudnia) - poinformował we wtorek (14 grudnia) PAP wiceminister zdrowia Marek Twardowski. To, czy znajdą się na niej insuliny analogowe zależy od komunikatu Europejskiej Agencji Leków (EMEA) - dodał Twardowski.

Wcześniej MZ zapowiadało, że lista leków refundowanych, na której znalazły się m.in. insuliny analogowe stosowane w terapii cukrzycy, będzie obowiązywać od 16 grudnia.

Twardowski w rozmowie z PAP podkreślił, że w związku z obradami EMEA m.in. w sprawie analogów insulinowych, jego obowiązkiem było przesunięcie tego terminu.

– Gdyby stanowisko EMEA dotyczące leku na liście leków refundowanych okazało się wątpliwe czy negatywne, źle by się stało, gdyby minister, chcąc przeforsować coś w czasie, nie był ostrożny i do tego dopuścił – powiedział Twardowski. – Działam przede wszystkim w interesie pacjenta; jeśli dostanie lek, to musi on być po pierwsze bezpieczny, po drugie, skuteczny – dodał.

Wiceminister poinformował, że stanowisko EMEA ws. analogów insulinowych zostanie przedstawione najprawdopodobniej 17 grudnia.

Pytany, czy MZ bierze pod uwagę skreślenie z listy leków refundowanych analogów insulinowych, powiedział: – Po prostu się wsłuchuję. Decyzji jeszcze nie podjąłem, ona należy do mnie i moich współpracowników. Wstępne, nieoficjalne informacje mówią, że nie będzie żadnego dramatycznego komunikatu EMEA – zaznaczył wiceminister.

Pytany, czego mogą dotyczyć zastrzeżenia Agencji, Twardowski wspomniał o niepokojących informacjach, że jedna z insulin może powodować np. większą częstość występowania raka piersi u pacjentów z dużą nadwagą i w zaawansowanym wieku.

Z kolei 14 grudnia w Polsat News Twardowski zapowiedział, że w sprawie insulin analogowych wszystko jest obecnie możliwe: będą na liście leków refundowanych, nie będzie ich na liście leków refundowanych, a jeśli ich nie będzie, to określonej grupie pacjentów zaproponowany zostanie program terapeutyczny. 

Pod koniec października Twardowski poinformował, że długo działające insuliny analogowe znajdą się na liście leków refundowanych, która miała wejść w życie 16 grudnia. Jak mówił wtedy wiceminister zdrowia, środki na refundacje pochodzą z oszczędności, które powstały dzięki korzystnym negocjacjom z koncernami farmaceutycznymi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH