Wprowadzenie sztywnych marż i cen urzędowych na leki refundowane ma doprowadzić do tego, że cena leków dla wszystkich pacjentów będzie taka sama.

- Ta zmiana ograniczy stosowanie nieuczciwej konkurencji między firmami farmaceutycznymi – twierdzi Artur Fałek, dyrektor departamentu gospodarki lekami w Ministerstwie Zdrowia. Projekt nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne jest już po uzgodnieniach zewnętrznych.

Z aptek znikną również tzw. leki za złotówkę. Zdaiem dyrektora Fałka, z tego typu promocji i rabatów nie korzystają wszyscy pacjenci. Firmy konkurują w wydzielonych sektorach, rejonach miast czy w ściśle określonych sieciach aptek:

- Chcemy, żeby obszarem konkurencji między firmami była cena zbytu produktu leczniczego, negocjowanego i ustalonego z resortem zdrowia, a nie wykorzystanie nieuczciwych sposobów przy jego sprzedaży.

Obecnie cena leków ma charakter maksymalny.

- Mamy leki za złotówkę i w skrajnych przypadkach leki za dopłatą – wyjaśnia Artur Fałek. - Chodzi tu o sytuację, w której pacjent dostaje określoną kwotę za dostarczenie recepty. To jest kompletne wypaczenie tego, do czego służy lek. Pacjent nie może być nagradzany za dostarczenie recept. Ma on otrzymywać lek, kiedy ze względów zdrowotnych, a nie finansowych, jest on mu potrzebny. Pacjenci muszą sobie zdawać sprawę, że takie działanie, czyli dostarczanie recepty na lek, który nie jest im potrzebny, w efekcie kończy się wyłudzeniem publicznych pieniędzy. A to już jest łamanie prawa.

Wprowadzenie urzędowych cen leków refundowanych nie wpłynie w znaczący sposób na budżet NFZ. W najgorszym przypadku Fundusz wyda na dopłaty do leków tyle, ile miał już zaplanowane w swoim budżecie. Wydatki na ten cel mogą być niższe, jeżeli faktycznie ceny leków zostaną obniżone przez producentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH