Lubelskie: ok. 30 przypadków nielegalnego wywozu leków Kilku farmaceutów dotknęła bardzo restrykcyjna kara, czyli zawieszenie prawa wykonywania zawodu farmaceuty Fot. Archiwum RZ

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Lublinie cofnął zezwolenia 16. aptekom w związku z nielegalnym handlem lekami i ich wywozem za granicę. W latach 2011-2015 inspektorzy wykryli ok. 30 takich przypadków na terenie województwa lubelskiego.

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport w sprawie nadzoru lubelskiego WIF nad tym nielegalnym procederem. Chodzi o tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji, w ramach którego apteki odsprzedawały leki do hurtowni farmaceutycznych. Te z kolei zarabiały odsprzedając je kilka razy drożej klientom zagranicznym - informuje Kurier Lubelski.

WIF w Lublinie wskazuje, że każde podejrzenie o uczestnictwie w nielegalnym handlu lekami za granicę zgłaszane jest do organów ścigania. O wykryciu nieprawidłowości w aptekach informowany jest także rzecznik odpowiedzialności zawodowej.

Tomasz Barszcz, prezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej zaznacza, że w przypadku, gdy inspektorat stwierdzi, iż któryś z kierowników aptek uczestniczył w procederze nielegalnej sprzedaży leków za granicę, jest wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego przeciwko farmaceucie. Jeśli dowody potwierdzą jego winę, sprawa kierowana jest do sądu aptekarskiego.

Prezes LOIA dodaje, że przez ostatnie półtora roku Izba otrzymała kilkanaście takich wniosków. Część z nich potwierdziła się w czasie postępowania przed sądem aptekarskim. Kilku farmaceutów dotknęła bardzo restrykcyjna kara, czyli zawieszenie prawa wykonywania zawodu farmaceuty.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH