Na przełomie stycznia i lutego ma być gotowa ekspertyza zlecona przez łódzką prokuraturę, która prowadzi śledztwo w sprawie legalności sprzedawanych w Łodzi substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, które mogą działać podobnie do narkotyków.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii złożył prezydent Łodzi.

Policja i prokuratura zabezpieczyły próbki substancji oferowanych w sklepach i zleciła badanie ich biegłym z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

- Biegli mają odpowiedzieć na pytanie czy w składzie chemicznym dopalaczy znajdują się środki odurzające, bądź psychotropowe zamieszczone w załączniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Kolejnym zadaniem biegłych jest odpowiedź na pytanie czy zażycie tych używek może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Wyniki ekspertyzy będą miały kluczowe znaczenie dla stwierdzenia czy w związku ze sprzedażą tzw. dopalaczy można mówić o popełnieniu przestępstwa. Za sprowadzanie i wprowadzanie do obrotu tzw. prekursorów narkotyków grozi kara do 5 lat więzienia i grzywna.

Ministerstwo Finansów rozpoczęło kontrole we wszystkich sklepach stacjonarnych działających pod szyldem dopalacze.com. Kontrolerzy skarbowi wspólnie z celnikami sprawdzają legalność pochodzenia sprzedawanych towarów, prawidłowość wypełniania zobowiązań podatkowych w zakresie podatku dochodowego i VAT, a także zgodność postępowania z ustawą o cenach. W dalszej kolejności kontrola skarbowa będzie zajmować się sprzedażą dopalaczy prowadzoną przez internet.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH