
Mimo wcześniejszych zapowiedzi resortu zdrowia, wciąż nie jest przesądzone, czy na nowych listach refundacyjnych znajdą się analogi insulin długodziałających. Ministerstwo Zdrowia czeka na decyzje w tej sprawie Europejskiej Agencji Leków (EMA).
O tym, że nowe listy – na których miały się też znaleźć m.in. nowoczesne leki przeciwpsychotyczne II generacji – wejdą z życie z opóźnieniem, poinformował Marek Twardowski w liście do prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej. Tłumaczy w nim, że to efekt m.in. wydłużającego się przebiegu procesu legislacyjnego.
Analogi insulin długodziałających wpisane zostały do wykazu leków refundowanych, ale mogą być z niej usunięte. Ministerstwo Zdrowia swoją decyzję w tej kwestii warunkuje stanowiskiem EMA. Jeśli w stosunku do którejś z insulin byłoby ono negatywne, najprawdopodobniej zostanie ona usunięta z listy.
– Dzisiaj Europejska Agencja Leków kończy swoje obrady i spodziewamy się najpóźniej jutro jakiegoś komunikatu w tej sprawie. Jeśli nie będzie zastrzeżeń w stosunku do insulin, pozostaną one na liście leków refundowanych – stwierdza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik prasowy resortu zdrowia.
Łącznie zmiany na listach (uwzględniając analogii) miały kosztować NFZ 450 mln zł. Jednak, jak zapewniał resort, nie miało się to odbić na jego budżecie. Dodatkowe pieniądze miały bowiem pochodzić z obniżek cen leków wynegocjowanych z firmami farmaceutycznymi. Praktyka pokazuje jednak, że każda zmiana na listach leków powoduje zwiększenie wydatków NFZ.
Wiceminister Marek Twardowski wcześniej zapowiadał, że w sprawie insulin analogowych wszystko jest jeszcze możliwe: będą na liście leków refundowanych, nie będzie ich na liście, a jeśli ich nie będzie, to określonej grupie pacjentów zaproponowany zostanie program terapeutyczny.
To zapobiegłoby nadmiernemu stosowaniu droższych insulin. Resort zdrowia argumentuje, że udostępnienie analogów powinno dotyczyć tylko tych osób, w przypadku których leczenie przynosi dodatkowe korzyści, niedostępne dla konwencjonalnych insulin, czyli m.in. mniejsze ryzyko hipoglikemii, zwłaszcza nocnej oraz zapewnienie bardziej stabilnego przebiegu glikemii, przy stwierdzeniu wcześniejszej chwiejności

- 10:57 Bronowice: nie mogą wykorzystać sprzętu za 300 mln zł, a pacjenci czekają
- 10:37 Chrzanów: audyt wskazuje na możliwości pozyskania dodatkowych przychodów
- 10:17 W Liverpoolu chcą odłączyć chłopca od aparatury, w Rzymie gotowi ratować
- 10:01 Zielona Góra nie ruszy z programem in vitro?
- 09:46 Kielce: koperty życia nie tak popularne, jak oczekiwano
- 09:31 Łódź: kolejne inwestycje w szpitalu im. Rydygiera
- 09:15 Sławno: kontrola NIK w szpitalu powiatowym
- 09:00 Kołobrzeg: szpital otrzymał USG i skaner od WOŚP
- 1 Łódź: protest pielęgniarek sparaliżuje pracę szpitala?
- 2 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 3 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 4 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 5 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 6 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 7 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 8 "Solidarność" wnioskuje o śledztwo ws. szpitali związanych z Centrum Dializa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych