Listy leków refundowanych 2010: opublikowane niemal za pięć dwunasta, to zbyt późno

Rozporządzenia refundacyjne, które obowiązują od 30 grudnia, zostały opublikowane w nocy 29 grudnia. Na wprowadzenie zmian aptekarze mieli nieco ponad dwie godziny pozostające do północy.

Wymogi prawa zostały spełnione, jednak aptekarze mają żal do resortu zdrowia za zbyt późne opublikowanie wykazów.

– Cały dzień wyczekiwaliśmy w aptekach na podanie do wiadomości list leków refundowanych. Wieczorem wydawało się nawet, że po raz kolejny termin zostanie przesunięty. Dopiero dwie godziny przed północą listy zostały opublikowane w Dziennikach Ustaw. To wszystko znacznie komplikuje naszą pracę, ale chyba na to nikt nie zwraca uwagi – przyznała z przykrością Alina Fornal, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie.

Odstępstwo od vacatio legis
Również prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Grzegorz Kucharewicz wyraził zaniepokojenie terminem i sposobem publikowania wykazów. Mówi o chaosie, jaki towarzyszył przygotowaniu i wprowadzeniu w życie rozporządzeń refundacyjnych.

Naczelna Rada Aptekarska przypomina, że zgodnie z ustalonym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, wykazy refundacyjne jako akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych, wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia. Odstępstwa od tej praktyki mogą występować wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.
 

– Minister zdrowia zmusza aptekarzy do prowadzenia działalności na podstawie dokumentów opublikowanych na stronie internetowej oraz nieoficjalnych baz danych. Działania Ministerstwa Zdrowia doprowadziły do tego, że od 30 grudnia 2010 roku, wydawanie refundowanych leków i wyrobów medycznych odbywać się będzie początkowo na podstawie danych, które nie mogą być sprawdzone w oparciu o treść rozporządzeń, prawidłowo opublikowanych w dziennikach urzędowych – ocenia Grzegorz Kucharewicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH