Nowe wykazy refundacyjne zostały opublikowane na stronach ministerstwa zdrowia, po podpisaniu ich przez minister zdrowia, Ewę Kopacz i ministra finansów Jacka Rostowskiego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 marca 2009 r. Na listach znalazło się kilka preparatów, na które czekali chorzy. Wśród nich preparat Concerta stosowany w leczeniu ADHD.

Concerta to pierwszy z leków na ADHD refundowanych w Polsce. Teraz rodzice będą płacić ryczałt w wysokości 3,20 zł. Szacunkowe roczne skutki wprowadzenia tego leku do wykazu będą wynosiły ok. 26 mln zł.

- To nasz wielki sukces. Walczyliśmy o to od wielu miesięcy  - mówi Ilona Lelito, prezes Polskiego Towarzystwa ADHD.

Rodzice dzieci cierpiących na ADHD liczą na to, iż w przyszłości refundacją zostaną objęte także pozostałe preparaty stosowane w tym schorzeniu, Strattera i Medikinet.

Według lekarzy, problem nadpobudliwości psychoruchowej dotyczy około 4-8 proc. dzieci w wieku szkolnym. Nie wszystkie dzieci muszą być poddane terapii farmakologicznej, u większości wystarcza psychoterapia i psychoedukacja.

Finansowane będą także terapie w chorobach rzadkich, między innymi, leczenie trzech pacjentów z mukopolisacharydozą typu VI lekiem naglazyme. Płatnik wyda na to 2,2 mln zł.

– Po raz pierwszy lista leków refundowanych będzie miała konkretne efekty dla pacjenta. Podjęliśmy decyzję ważną też szczególnie dla 200 osób cierpiących na choroby rzadkie – mówiła minister zdrowia Ewa Kopacz.

NFZ zacznie teraz finansować leczenie choroby Pompe'go. Finansowane będzie też leczenie trzech pacjentów z mukopolisacharydozą typu VI lekiem naglazyme. Państwo przejmie też finansowanie leczenia mukopolisacharydozy typu II tzw. zespołu Huntera produktem elaprase dla 24 pacjentów oraz zaburzeń wzrostu u dzieci w wieku 2-16 lat z ciężkim pierwotnym niedoborem insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGFD-1), które są leczone preparatem Increlex.

W ramach nowelizacji listy leków refundowanych Ministerstwo Zdrowia zdecydowało też o wpisaniu nowych chorób na listę schorzeń przewlekłych. Za leki stosowane w tych chorobach pacjent ma płacić cenę ryczałtową czyli 3,20 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH