Lewiatan do MIiR: nowela "apteki dla aptekarza" realizowałaby Konstytucję dla biznesu Ekspert Lewiatana: Ustawa nie przyniosła żadnego z efektów zapisanych w projekcie nowelizacji. Fot. PTWP

Konfederacja Lewiatan zaapelowała we wtorek do szefa MIiR Jerzego Kwiecińskiego o wsparcie nowelizacji prawa farmaceutycznego, zwanego "apteką dla aptekarza". Zmiana przepisów oznaczałaby realizację ideałów Konstytucji dla biznesu - ocenia organizacja.

W piśmie do ministra inwestycji i rozwoju Konfederacja Lewiatan oceniła, że negatywne skutki obowiązujących przepisów odczuwają pacjenci i przedsiębiorcy.

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, zwana potocznie "apteką dla aptekarza", wprowadziła najbardziej przeregulowany i restrykcyjny model rynku aptecznego, niespotykany w rozwiniętych krajach, "zabetonowała" rynek aptek i zaczyna wpływać na spadek ich liczby oraz wzrost cen leków. Nie przyniosła natomiast żadnego z efektów zapisanych w projekcie nowelizacji - oceniła, cytowana w informacji, ekspertka Konfederacji Lewiatan Dobrawa Biadun.

Argumenty przedsiębiorców
Lewiatan podnosi, że są już przykłady aptek, które z uwagi na wypowiedzenie umowy najmu i regulacje wprowadzone przez ustawę zostały lub zostaną zlikwidowane.

Zdaniem Konfederacji, przeczy to zapewnieniom wyrażanym na etapie wprowadzania nowego Prawa farmaceutycznego, zgodnie z którymi zmiana prawa miała dotyczyć tylko aptek, które powstaną po wejściu w życie przepisów; potwierdza zaś argumenty przedsiębiorców, że w nowych warunkach prawnych aptekę można stracić i to nie ze swojej winy.

Nowe przepisy miały zapewnić powstawanie nowych aptek na terenach słabiej zaludnionych. Jak wynika z danych otrzymanych od wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, liczba wniosków o wydanie nowych zezwoleń złożonych po wejściu w życie ustawy jest znikoma, co spowoduje, że żądany efekt najprawdopodobniej nie zostanie osiągnięty - uważa Biadun.

Jej zdaniem, nielegalny proceder wywozu leków w żaden sposób nie osłabł po wprowadzeniu regulacji. - Świadczy to o pozorności argumentacji projektodawców. Cel w postaci "repolonizacji aptek i wyrwania ich z rąk obcego kapitału" od początku brzmiał demagogicznie. Przed uchwaleniem zmian w prawie 96 proc. aptek należało do polskich przedsiębiorców - zaznacza Dobrawa Biadun.

Prawo farmaceutyczne wprowadziło cztery - zdaniem Lewiatana restrykcyjne - ograniczenia: właścicielskie (prowadzić aptekę może wyłącznie farmaceuta), ilościowe (można być właścicielem maksymalnie czterech aptek i nie można przekroczyć limitu 1 proc. posiadanych aptek w województwie) oraz geograficzne i demograficzne (bez żadnych wyjątków, takich jak szpitale, dworce czy centra handlowe, co - jak podnosi Konfederacja - jest standardem w krajach, gdzie takie ograniczenia obowiązują). Lewiatan twierdzi ponadto, że zakaz reklamy aptek w praktyce jest zakazem jakiejkolwiek komunikacji apteki i farmaceuty z pacjentami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH