Lenalidomid dla pacjentów ze szpiczakiem mnogim - kto ma negocjować cenę?

W Polsce na szpiczaka mnogiego choruje ok. 8-10 tys. pacjentów (1,5 -1,8 tys. rocznie to nowe przypadki). Jedynie 50-60 osób korzysta z leczenia lenalidomidem w ramach terapii niestandardowej. Pacjenci i producent leku zabiegają o włączenie terapii do programu zdrowotnego.

Tym bardziej, że Agencja Oceny Technologii Medycznych pozytywnie rekomendowała finansowanie lenalidomidu w ramach terapeutycznego programu zdrowotnego.

Finansowanie dotyczyłoby sytuacji niepowodzenia lub nietolerancji terapii talidomidem z deksametazonem. Warunkiem jest jednak obniżenie ceny leku do poziomu terapii innym lekiem w tym wskazaniu (bortezomibem).

Potrzebę dostępu pacjentów do leku potwierdza obecnie prezes Agencji. Również zdaniem dyrektora Departamentu Gospodarki Lekami NFZ, Barbary Wójcik-Klikiewicz, lenalidomid jest alternatywną metodą leczenia dla bortezomibu u pacjentów ze szpiczakiem i mógłby być dostępny w ramach już istniejącego programu terapeutycznego, szczególnie dla pacjentów z polineuropatią. Dyrektor Wójcik-Klikiewicz zwraca jednak uwagę na wysoką cenę preparatu, prawie dwukrotnie wyższą od ceny bortezomibu.

Producent leku twierdzi, że w marcu 2009 roku zaproponował obniżenie ceny leku. Propozycja została przez resort odrzucona. Jedną z podnoszonych kwestii był sposób skalkulowania kosztu terapii: porównano w niej koszt rocznej terapii bortezomibem do 5-miesięcznej lenalidomidem.

Jak porównywać, czyli błąd w sztuce
Producent lenalidomidu uważa, że zalecenie porówywania kosztów leczenia tymi lekami bez wskazania metody porównywania jest błędem w sztuce, ze wzgledu na inną filozofię terapii lekami: bortezomib podaje się przez z góry określony czas (liczbę cykli), lenalidomid podawany jest przez cały czas utrzymywania się odpowiedzi na leczenie, który, zdaniem firmy, jest niemożliwy do przewidzenia w indywidualnych przypadkach.

– W przypadku tych leków powinna być przyjęta inna perspektywa kalkulacji kosztów – mówi Joanna Tomczak-Hałaburda, dyrektor firmy Celgene Polska i wyjaśnia:

– Na potrzeby polskiego płatnika podjęliśmy próbę kalkulacji realnej długości czasu leczenia pacjenta lenalidomidem i obliczenia wynikającego stąd średniego kosztu terapii jednego chorego. W wyniku analizy danych dotyczących chorych z innych krajów, średni czas podawania leku wyliczono na 6 mięsiecy, w których podawane jest średnio 5 cykli terapii – zaznacza dyrektor Celgene Polska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH