Problem leków sfałszowanych w Polsce istnieje, nie ma jednak odpowiedzialnych za jego ściganie. Gromy ściąga na siebie Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Do grona instytucji międzynarodowych (m.in. WHO i Komisji Europejskiej), które podjęły działania na rzecz walki z podróbkami leków, dołączyła Rada Europy.

Jest organizatorem szkolenia dla przedstawiecieli służb granicznych i policji, które ma ich nauczyć m.in. sposobów odróżniania leków podrobionych i korzystania z dostępnych baz danych. W szkoleniu uczestniczą również polscy pracownicy.

Inicjatywa jest o tyle zasadna, że dzięki służbom granicznym i policji najczęściej dochodzi do wykrycia i powstrzymania importu leków sfałszowanych. WHO już dużo wcześniej zwróciła uwagę na wypracowanie odpowiednich procedur importowych i konieczność inspekcji leków, które trafiafją na obszar celny.

Jeśli chodzi o Polskę, z danych dostępnych w Ministerstwie Finansów wynika, że w ubiegłym roku zatrzymano na granicach 1356 opakowań podrobionych leków.

Ani jednego wniosku z GIF

Na zjawisko leków sfałszowanych zwraca uwagę również prof. Zbigniew Fijałek, dyrektor Narodowego Instytutu Leków (NIL).
- Coraz cześciej mamy w Instytucie do czynienia z lekami sfałszowanymi i lekami nielegalnymi, które są przekazywane nam do badania czy zaopiniowania – mówi dyrektor i podaje smutną statystykę: w roku 2007 NIL wydał 182 opinie dotyczące 310 produktów sfałszowanych albo nielegalnych. W pierwszym kwartale tego roku 19 opinii dla prawie 200 produktów.
- Zlecenia dostajemy z policji i urzędów celnych. Ani jednego takiego zlecenia nie otrzymaliśmy od inspekcji farmaceutycznej – zauważa dyrektor Fijałek.

Powstaje pytanie, czy GIF „nie umywa“ rąk od problemu, ograniczając się jedynie do twierdzenia, że zjawisko leków sfałszowanych w obrocie legalnym nie dotyczy naszego kraju.

Skoro takie przypadki zdarzają się w innych krajach, takich jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania, zamiast mówić, że w Polsce nie ma leków sfałszowanych, może bezpieczniej byłoby przyznać, że tak naprawdę nie wiemy, czy one u nas są, czy nie...
Trzeba się liczyć z tym, że przy rosnącej lawinowo liczbie leków sfałszowanych, będą trafiać do obrotu różnymi drogami, także legalnymi.

W aptece tak, na stadionie już nie

Środowisko prawników zwraca uwagę na brak uregulowań prawnych dotyczących leków sfałszowanych w Polsce, w tym właściwych uprawnień dla GIF.

Propozycje Związaku Pracodawców Infarma zakładają większe uprawnienia decyzyjne inspektora farmaceutycznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH