- Mimo że leki insulinowe i przeciwcukrzycowe powodują objawy uboczne, to i tak stanowią mniejsze zło - uważa prof. Edward Franek, z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii CSK MSWiA w Warszawie. Przypomina, że do 1922 roku, kiedy po raz pierwszy podano pacjentowi insulinę, wszyscy chorzy z cukrzycą typu 1 umierali w ciągu kilku tygodni.

Dlatego wielu lekarzy akceptuje objawy uboczne przyjmowania leków jako mniejsze zło, a cierpienie chorego jest łatwiejsze do zniesienia przez lekarza niż przez pacjenta.

Zdaniem profesora, dostępne w Polsce doustne leki przeciwcukrzycowe są bezpieczne, a nawet jeśli występują objawy niepożądane, to nie zagrażają one pacjentom ani w krótszym, ani w dłuższym czasie.

Dyskutując o cukrzycy czy zaburzeniach gospodarki węglowodanowej, mówimy o problemie, który w Polsce dotyczy ok. 2 mln osób.

Najczęściej stosowane w chorobie grupy leków to metformina i pochodne sulfonylomocznika. Metformina jest dostępna na rynku od 30 lat. Jej profil objawów niepożądanych to przede wszystkim schorzenia przewodu pokarmowego: biegunka, nudności, osłabienie.

- Kiedy spojrzymy na przeciwwskazania do stosowania tego leku, to pojawia się kwasica, niewydolność nerek, podawanie środków kontrastowych, niewydolność wątroby - wymienia prof. Franek, zwracając uwagę przede wszystkim na tendencje do zakwaszania organizmu.

Jego zdaniem, dużo niebezpieczniejszym lekiem pod tym wględem była fenformina. W przypadku metforminy toczy się dyskusja, czy te przeciwwskazania nie są trochę na wyrost.

W przypadku drugiej grupy najczęściej stosowanych leków przeciwcukrzycowych - pochodnych sulfonylomocznika, szczególnie gliklazydu i glimepirydu - objawy niepożądane pojawiają się w formie hipoglikemii, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, reakcji skórnych, zaburzeń hematologicznych i wzrostu aktywności enzymów wątrobowych.

Prof. Franek przypomina, że dzięki tym lekom, pacjenci mają szansę na przeżycie, unikają powikłań cukrzycy, poprawia się też jakość życia z chorobą.

Konferencję o bezpieczeństwie leków przeciwcukrzycowych zorganizował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH