Leki: 120 wniosków refundacyjnych do rozpatrzenia w spadku po poprzednikach Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Ministerstwo Zdrowia podejmie w najbliższym czasie stanowisko ws. wniosków refundacyjnych dotyczących 120 leków, wobec których nie wydano jeszcze decyzji. Nowe kierownictwo MZ zapoznaje się obecnie z dokumentacją prowadzonych postępowań - informuje resort zdrowia.

Negocjacje cenowe z Komisją Ekonomiczną jak zawsze przyprawiają firmy o zawrót głowy. Nie inaczej jest tym razem. Producenci od kilku miesięcy informują o perturbacjach związanych z procesem odnawiania decyzji refundacyjnych.

Decyzje wygasają 31 grudnia 2015 r.
Ostatnie decyzje o objęciu refundacją leków zostały podjęte na okres 2 lat i wygasały 31 grudnia 2015 r. Aby obecnie refundowane leki pozostały na wykazach po 1 stycznia 2016 roku, podmioty odpowiedzialne musiały ponownie złożyć wnioski o objęcie ich produktów refundacją i na nowo negocjować ceny urzędowe tych leków.

Już w sierpniu br. firmy informowały o pewnych problemach pojawiających się podczas negocjacji cenowych z Komisją Ekonomiczną. Na początku wyrażały zaniepokojenie przewlekłością procesu negocjacyjnego i wyrażały obawy czy resort zdąży wydać decyzje refundacyjne dla wszystkich wniosków. Negocjacje przedłużały się m.in. z powodu presji Komisji na dalsze obniżki cen leków.

W październiku br. firmy otrzymały pisma, w których Ministerstwo Zdrowia poinformowało wnioskodawców o przysługującym im prawie wglądu w akta sprawy.

Z dotychczasowej praktyki taka informacja oznaczała, że minister zdrowia zamierza wydać decyzję o odmowie refundacji danego produktu. Dodatkowo w pismach zawarta była też informacja, że podmioty mogą "wypowiedzieć się ostatecznie i złożyć propozycję".

Firmy uznały to za niewykonalne. Argumentowały, że wnioskodawca - nie znając uzasadnienia Komisji Ekonomicznej dla braku rekomendacji, nie jest w stanie przedstawić satysfakcjonującego i możliwego do zaakceptowania stanowiska.

Co to znaczy "nieodpowiednia cena"
Nie mamy odpowiedniej informacji zwrotnej, dlaczego propozycja firmy nie znalazła uznania w oczach Komisji Ekonomicznej i czym kierowała się Komisja odrzucając daną cenę jako "nieodpowiednią". Ponadto cena nie powinna być jedynym wyznacznikiem oceny wniosku - uważa Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska.

Obecnie - jak informuje nas resort zdrowia - w ramach procedury odnawiania decyzji refundacyjnych negocjacje z firmami farmaceutycznymi zostały zakończone.

W wyniku dotychczasowych negocjacji
dla wniosków refundacyjnych dotyczących produktów, dla których decyzje administracyjne wygasają z dniem 31 grudnia 2015 r., zakończono pozytywną decyzją administracyjną 2197 wniosków refundacyjnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH