Lekarz zawinił, apteka zapłaci

Od pewnego czasu aptekarze boleśnie przekonują się, że niestarannie lub nieczytelnie wypełniona recepta może być później przyczyną odmowy refundacji przez NFZ ceny leku. Niekorzystne dla nich stanowisko przyjął już raz także Sąd Najwyższy, przerzucając na aptekę całe ryzyko finansowe - komentuje w portalu rynekaptek.pl mec. Przemysław Wierzbicki z kancelarii prawnej Rak Wierzbicki & Wspólnicy.

Od pewnego czasu aptekarze boleśnie przekonują się, że niestarannie lub nieczytelnie wypełniona recepta może być później przyczyną odmowy refundacji przez NFZ ceny leku. Niekorzystne dla nich stanowisko przyjął już raz także Sąd Najwyższy – przerzucając na aptekę całe ryzyko finansowe.

W praktyce nadal nie przesądzono jednoznacznie, kiedy aptece należy się refundacja na podstawie niewłaściwie wypełnionej recepty, a kiedy nie. Dlatego warto, by apteki rozpoczęły walkę o ustalenie bardziej sprawiedliwych zasad refundacji – albo w drodze nowelizacji przepisów, albo przez przekonanie sądów do zmiany stanowiska. Tym bardziej, że w najnowszych orzeczeniach Sąd Najwyższy zdaje się odchodzić od rygorystycznej interpretacji – jest więc sens, by uwypuklać niesprawiedliwe zasady refundacji.

Bez taryfy ulgowej...
Kwestia odmowy przez NFZ refundacji ceny leku w przypadku niepełnej lub nieczytelnej recepty wzbudziła kontrowersje pod koniec zeszłego roku, kiedy to Sąd Najwyższy wyrokiem z 14.10.2009 r., V CSK 103/2009, stwierdził, iż „NFZ ma prawo odmówić wypłacenia aptece pieniędzy wyłożonych na leki sprzedane z bonifikatą na podstawie nieczytelnej recepty”.

Zgodnie z tym wyrokiem, nie ma żadnej taryfy ulgowej i apteka musi swoje żądania udokumentować czytelną receptą, zaś jeżeli apteka domaga się refundacji, musi przedstawić recepty sporządzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawierające m.in. czytelne dane dotyczące osoby pacjenta, umożliwiające jego identyfikację.

W ten sposób NFZ, chcąc ograniczyć wciąż zwiększające się wydatki na leki refundowane, dostał łatwy i szybki sposób na przerzucenie części ciężaru ekonomicznego refundacji na apteki. Wystarczy bowiem nieczytelnie wypełniona recepta bądź wada formalna recepty, często nieznacząca, by NFZ mógł odmówić refundacji leku i tym samym obciążyć aptekę odpowiedzialnością finansową za błędy popełnione przez lekarzy.

Do najczęściej zgłaszanych przez NFZ wad formalnych recept można zaliczyć m.in.:
• brak wieku pacjenta wymaganego w przypadku chorych poniżej 18. roku życia
• niepełne dane adresowe
• brak numeru PESEL lub jego niedokładne wpisanie
• brak lub nieczytelne dane lekarza wystawiającego receptę
• brak podania postaci leku, jeżeli jest on zarejestrowany w więcej niż jednej dawce
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH