Lek na receptę wydany bez recepty? To możliwe, ale w drodze wyjątku W przypadku przekroczenia uprawnień aptekarz może ponieść konsekwencje z tytułu odpowiedzialności zawodowej. W grę wchodzi również kara dla apteki, a nawet odebranie zezwolenia na prowadzenie placówki. Fot. PTWP/Andrzej Wawok

Farmaceuci mogą wydać lek receptowy bez recepty w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta. Jakie mogą ponieść konsekwencje, gdy uwierzą na słowo, że pacjent doniesie receptę, gdy ta ostatecznie nigdy nie zostaje im okazana?

Zadaniem każdego kierownika apteki jest prawidłowe prowadzenie placówki i postępowanie zgodne ze wszystkimi normami prawnymi. Niekiedy jednak zdarzają się sytuacje, w których pracujący w aptece farmaceuci ''dając wiarę'' lub pod ''naciskiem'' pacjentów godzą się wydawać leki na receptę bez jej okazania.

Portal ''Na Temat'' opisał relację jednego z pacjentów, który przyznał, że koleżanka miała znajomego aptekarza, który w razie potrzeby zawsze jej pomagał. Głównie chodziło o tabletki antykoncepcyjne, na które potrzebowała recepty. Farmaceuta mimo braku recepty leki wydawał ''od ręki''.

Co ryzykują aptekarze wydając leki Rx bez recept? Jakie mogą ponieść konsekwencje, gdy uwierzą na słowo pacjentowi, iż ten doniesie receptę, która ostatecznie nigdy nie zostaje im okazana?

Prezes Wielkopolskiej ORA Alina Górecka wskazuje, iż w przypadku, gdy farmaceuta wydaje tabletki antykoncepcyjne bądź preparaty psychotropowe bez recepty - działanie to stanowi ewidentnie przekroczenie uprawnień ustawowych.

- W momencie kontroli, Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny może skierować wniosek do rzecznika odpowiedzialności zawodowej z prośbą o zbadanie sprawy i wszczęcie postępowania. W przypadku przekroczenia uprawnień aptekarz może ponieść konsekwencje z tytułu odpowiedzialności zawodowej - wyjaśnia.

Odwaga albo lekkomyślność
Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w takich sytuacjach może pójść o krok dalej: sprawdzić skalę procederu i rozważyć karę dla apteki. Jeżeli takie działania były ciągłe i permanentne, Inspektorat może nawet odebrać zezwolenie na prowadzenie placówki, stwierdzając, że podmiot nie daje rękojmi prowadzenia apteki.

Delegację ustawową do wystawiania recept w sposób ciągły ma lekarz, lekarz dentysta, weterynarz, a od niedawna także pielęgniarka. Przepisy wynikające z art. 96 prawa farmaceutycznego stanowią jasno, że farmaceuta ma możliwość wystawienia recepty farmaceutycznej na leki o kategorii dostępności Rp lub Rpz w ilości jednego najmniejszego dostępnego w aptece opakowania tylko w przypadku zagrożenia życia, z zastrzeżeniem produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Taka recepta jest wystawiana w postaci elektronicznej. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów, którzy biorą leki w sposób ciągły. Zwykle są to preparaty stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH