Specjaliści - reumatolodzy uznali niedawną pozytywną opinię AOTM w sprawie refundowania certolizumabu pegol (cimzia) dla chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) za bardzo dobrą wiadomość. Istnieją jednak pewne wątpliwości dotyczące dalszej interpretacji treści stanowiska Rady Przejrzystości i rekomendacji Prezesa AOTM.

Jak już podawaliśmy rekomendacje są dwie - jedna negatywna, a druga pozytywna.

Rekomendacja negatywna dotyczy refundacji leczenia cimzią w ramach odrębnego programu lekowego dedykowanego tylko tej terapii. Rekomendacja pozytywna dotyczy objęcia refundacją leku cimzia w ramach istniejącego już programu wielolekowego obejmującego terapię innymi lekami - adalimumabem, etanerceptem, infliksimabem i rytuksymabem.

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych, Wojciech Matusewicz, wyjaśnia przyczyny powstania dwóch rekomendacji:

- Zgodnie z opinią konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii, prof. Witolda Tłustochowicza, przedstawioną podczas oceny zasadności refundacji leku cimzia przez Radę Przejrzystości, oceniany produkt jest kolejnym antyTNF o takim samym mechanizmie działania jak obecnie finansowane leki znajdujące się w programie lekowym. Z etycznego i ekonomicznego punktu widzenia lek powinien znaleźć się w programie wielolekowym - nieuzasadnione byłoby utworzenie oddzielnego programu dla tego produktu.

Dlatego planowane jest powstanie nowego, wielolekowego programu, obejmującego wszystkie refundowane produkty w leczeniu RZS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH