
Stać nas tę refundację i skoro możemy dzieciom w bardzo trudnym stanie zdrowia pomóc, powinniśmy to zrobić - tak wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda wyjaśniał decyzję resortu o refundacji leków na bazie konopi indyjskich.
Od 4 marca br. minister wydaje zgody na refundację produktów zawierających kannabinoidy, które są sprowadzane z zagranicy w ramach importu docelowego. Chodzi o leki zawierające tzw. medyczną marihuanę.
W środę Łanda w rozmowie z PAP wyjaśnił, że decyzja ta była powodowana informacjami Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" (CZD) o skuteczności leczenia padaczki lekoopornej. Jak powiedział, stan zdrowia ok. połowy dzieci znacząco się poprawił.
- Jeśli u połowy dzieci rzeczywiście leczenie kannabinoidami jest skuteczne, to uważam, że w stosunku do relatywnie nie najwyższych kosztów leczenia - bo to jest ok. 1 tys. zł miesięcznie - stać nas tę refundację i skoro możemy dzieciom w bardzo trudnym stanie zdrowia pomóc, to powinniśmy to zrobić - wyjaśnił Łanda. Zaznaczył, że takie postępowanie nie jest niczym niezwykłym.
Dotychczas minister wydał zgody na refundację leków na bazie ziela konopi indyjskich stosowanych jedynie w leczeniu padaczki lekoopornej. Łanda pytany, czy o refundację mogą starać się również inne grupy pacjentów, np. chorzy na stwardnienie rozsiane, powiedział, że obecnie nie ma dowodów na skuteczność leczenia kannabinoidami w innych wskazaniach. - Jeżeli one się pojawią, rozważymy to - powiedział.
Poinformował, że w Polsce są prowadzone dwa badania niekomercyjne dotyczące stwardnienia rozsianego, ale wciąż jeszcze się one nie zakończyły.
Zgodnie z ustawą refundacyjną minister zdrowia na wniosek pacjenta może wydać zgodę na refundację leku sprowadzanego w ramach tzw. importu docelowego.
Import docelowy jest stosowany w celu sprowadzenia leku dla konkretnego pacjenta. Zapotrzebowanie na lek wystawia lekarz prowadzący leczenie, a potwierdza - krajowy lub wojewódzki konsultant z danej dziedziny medycyny. Następnie wniosek jest kierowany do akceptacji ministra zdrowia i dopiero po wydaniu zezwolenia na sprowadzenie leku lekarz może wypisać receptę
"Należy jednak mieć na uwadze, że wydane 4 marca 2016 r. przez ministra zdrowia zgody na refundację produktów leczniczych zawierających kannabinoidy dla indywidualnych pacjentów mają charakter zindywidualizowany - nie oznaczają, że każdy pacjent, który wystąpi z wnioskiem o wydanie zgody na refundację produktu leczniczego zawierającego kannabinoidy, automatycznie otrzyma taką zgodę" - zaznaczyła rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska w piśmie przesłanym PAP.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 09:32 Radomskie Centrum Onkologii przystąpi do konkursu na chirurgię onkologiczną
- 09:16 Warszawa: przed brytyjską ambasadą manifestacja w obronie Alfiego
- 09:00 Gowin: chcemy współpracować z amerykańskimi lekarzami w badaniach nad nowotworami
- 05:53 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- ŚR21:18 Wielka Brytania: szpital zapewni Alfiemu możliwie najlepszą opiekę
- ŚR21:12 Warszawa: rozmawiali o problemach rodziców z niepełnosprawnościami
- ŚR20:29 Prof. Strojek: część leków stosowanych w cukrzycy działa kardioprotekcyjnie
- ŚR20:13 Badania: zbyt długie siedzenie blokuje czynności poznawcze mózgu
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych