W Krakowie powstało nowe laboratorium badawczo-rozwojowe, zlokalizowane na terenie kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Laboratorium należy do firmy biotechnologicznej BioCentrum, która powstała przy wsparciu władz rektorskich Uniwersytetu Jagiellońskiego i dziekana Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, a także Centrum Innowacji i Transferu Technologii UJ. Jednym z głównych celów spółki jest ułatwienie kontaktów między badaczami uniwersyteckimi, a firmami sektora farmaceutycznego.

Nowe laboratorium umożliwia prowadzenie zaawansowanych badań biochemicznych oraz pracę z liniami komórkowymi. Badania takie są wykorzystywane w procesie opracowywania innowacyjnych leków oraz różnego rodzaju analizach dla firm farmaceutycznych i chemicznych. Obecnie prowadzone są projekty związane min. z lekami przeciwnowotworowymi, przeciwpsychotycznymi i chorobami układu odpornościowego. BioCentrum produkuje również innowacyjne enzymy stosowane min. w badaniach nad nowymi szczepionkami.

Adaptacja i wyposażenie laboratorium kosztowała 1,9 mln zł. Zakupiono min. sprzęt analityczny: spektrometr masowy i wysoko sprawny chromatograf cieczowy, spektrofluorymetr i spektrofotometr oraz wyposażenie do syntez chemicznych i laboratorium komórkowego.

Źródłem finansowania inwestycji były środki własne wypracowane przez spółkę, kapitał wniesiony przez inwestora strategicznego - spółkę Selvita oraz dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z budżetu państwa przyznana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH