Kształcenie techników farmaceutycznych zostanie wznowione? Za wcześnie na to pytanie... O wygaszeniu kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego i zakończenia rekrutacji na ten kierunek resort zdrowia zdecydował w 2014 r. Fot. Andrzej Wawok/PTWP

Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi ponowną analizę zapotrzebowania na techników farmaceutycznych na rynku pracy. Według rzecznika Naczelnej Izby Aptekarskiej, rozmowy na temat ewentualnego wznowienia kształcenia techników farmaceutycznych będą jednak możliwe dopiero po uchwaleniu ustawy o zawodzie farmaceuty, która w jasny sposób określi rolę i uprawnienia stawiane przed farmaceutami.

W połowie października poseł Alicja Chybicka ponownie spytała, czy istniałaby możliwość kontynuacji kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny poprzez zmianę rozporządzenia wydanego przez Ministra Edukacji Narodowej, a dotyczącego zmian klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Wraz z tym pytaniem wróciła dyskusja na temat przyszłości kształcenia zawodowego techników farmaceutycznych.

Resort zdrowia w 2014 roku podjął decyzję o wygaszeniu kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego i zakończenia rekrutacji na ten kierunek od roku szkolnego 2018/2019, wnioskując o wydanie odpowiedniego rozporządzenia do MEN.

Ministerstwo uzasadniało, że zawód technik farmaceutyczny jest zawodem nadwyżkowym na rynku pracy, w którym występuje przewaga napływu bezrobotnych nad napływem ofert pracy, szczególnie, że w końcu roku 2014 r. liczna bezrobotnych techników wzrosła do 1 875 osób.

Światełko w tunelu
Obecnie resort zdrowia potwierdza, że stanowisko w odniesieniu do zawodu technika farmaceutycznego nadal nie uległo zmianie, ale…

- Średnie szkolnictwo medyczne podlegało i nadal podlega zmianom wynikającym z konieczności spójnego powiązania kształcenia w zawodach medycznych z krajowym rynkiem pracy oraz dostosowania do wymogów rynku europejskiego - odpowiada Milena Kruszewska, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Zwraca uwagę, że dotychczas w systemie szkolnictwa średniego zamknięto kształcenie w wybranych zawodach medycznych, w tym m.in. w zawodzie technika analityki medycznej i technika fizjoterapii. Natomiast decyzja o wygaszaniu kształcenia w zawodach technika farmaceutycznego, podobnie jak asystentki stomatologicznej i opiekunki dziecięcej, została podjęta po szczegółowej analizie zapotrzebowania na te zawody w systemie ochrony zdrowia i związana była z prowadzonym zadaniem w zakresie deregulacji zawodów.

Dodaje jednak, że obecnie w resorcie zdrowia prowadzone są ponowne analizy w kontekście zapotrzebowania na przedstawicieli grupy zawodowej techników farmaceutycznych na rynku pracy: - W ramach przedmiotowych działań zostały rozesłane ankiety celem uzyskania informacji na temat liczby zatrudnianych techników farmaceutycznych oraz zapotrzebowania na przedstawicieli tej grupy zawodowej w kolejnych latach - potwierdza Kruszewska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH