Krzysztof Łanda: aptekarz nie powinien być sklepikarzem Krzysztof Łanda: aptekarz nie powinien być sklepikarzem. Fot. PTWP

Zmiany w zakresie prawa farmaceutycznego są na ukończeniu - zapewnił Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia, podczas XII Forum Rynku Zdrowia. - Będziemy mogli do końca grudnia przekazać gotowy projekt do konsultacji zewnętrznych - doprecyzował w czwartek (27 października) w czasie sesji "Polityka lekowa".

Ministerstwo Zdrowia popiera kierunek wyznaczony w projekcie nowelizacji ustawy prawa farmaceutycznego przedstawionego przez parlamentarny zespół ds. regulacji rynku farmaceutycznego - dodał wiceminister.

Zawarto w nim m.in. kryteria populacyjno-geograficzne dla nowo tworzonych aptek i obowiązek prowadzenia apteki przez dyplomowanego farmaceutę. W zamyśle twórców projektu, apteka powinna być spółką osobową.

Apteka to nie sklep
W opinii wiceministra Łandy, do tej pory Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna nie mogła ścigać skutecznie przedsiębiorców, którzy przekraczali obowiązujący ustawowo próg 1 proc. koncentracji na rynku: - Ta kontrola do tej pory była bardzo utrudniona.

- Ewolucja aptek nie może iść w kierunku sklepiku, a aptekarz nie powinien być sklepikarzem. Apteka ma być przede wszystkim placówką opieki zdrowotnej. Musimy tę niewłaściwą ewolucję aptek odwrócić. Apteki mają świadczyć opiekę farmaceutyczną, a farmaceuta jako fachowiec ma doradzać i pomagać pacjentowi - mówił wiceminister.

Dodał, że zmiany w zakresie prawa farmaceutycznego są na ukończeniu: - Będziemy mogli do końca grudnia przekazać gotowy projekt do konsultacji zewnętrznych.

Odnosząc się do zgłaszanej wcześniej jednej z propozycji, czyli zagwarantowania 51 proc. udziału farmaceuty w aptece, wiceminister stwierdził, że jest to jedno z rozwiązań. - Rozważamy trzy różne warianty. Możemy wprowadzić tutaj nawet udział dwóch lub trzech czynników jednocześnie, powstanie wtedy mix różnych rozwiązań. Natomiast kierunek jest jasny - apteka ma ewoluować w kierunku placówki opieki zdrowotnej - powtórzył.

Refundacyjny Tryb Rozwojowy
Dyskusja dotyczyła również rozwiązań zaproponowanych w nowelizacji ustawy refundacyjnej i wynagradzania firm farmaceutycznych w zamian za wkład w działalność naukowo-badawczą i inwestycyjną.

- Stawiamy na innowacyjność do gospodarce. Innowacyjność związana jest w produktami, które są dostarczane na Polski rynek. Jest to innowacyjność terapeutyczna, farmakologiczna, technologiczna oraz związana z możliwością obniżenia kosztów terapii - powiedział dr Łanda.

Ministerstwo wskazało dwie grupy współczynników, które będą określały skalę refundacyjego trybu rozwojowego: pierwszy symbol E oznacza partnerstwo, drugi - innowacyjność: - Te czynniki są bardzo dobrze decyzyjnie określone. Firmy farmaceutyczne będą dostarczały do resortu zdrowia niezbędne informacje potrzebne do obliczenia tego współczynnika, następnie będą one rzetelnie weryfikowane - mówił wiceminister.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH