Kraków: otwarto Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków

Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków zostało otwarte w czwartek (8 grudnia) w Parku Technologicznym Life Science w Krakowie. Ośrodek będzie się koncentrował na nowej dziedzinie farmakologii - farmakologii śródbłonka, mającej zastosowanie w wielu chorobach cywilizacyjnych.

Jak poinformował dyrektor Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET) prof. Stefan Chłopicki, ośrodek jest pozawydziałową jednostką Uniwersytetu Jagiellońskiego - pierwszą tego typu w Polsce.

Laboratorium JCET powstało w wyniku współpracy trzech jednostek partnerskich: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Łódzkiej oraz Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN. Koszt jego utworzenia wynosi około 48 mln zł: są to głównie środki z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Strategiczny projekt badawczy JCET dotyczy rozwoju nowej dziedziny farmakologii - farmakologii śródbłonka, która ma zastosowanie w leczeniu wielu chorób cywilizacyjnych. Celem jest opracowanie innowacyjnego leku o działaniu śródbłonkowym, który zostanie zaoferowany przemysłowi farmaceutycznemu.

- Obecnie istnieją mocne podstawy dla rozwoju farmakologii śródbłonka, która choć koncentruje się na leczeniu śródbłonka naczyniowego i ściany naczyń krwionośnych, to jednak posiada zastosowanie terapeutyczne w wielu chorobach m.in. miażdżycy, cukrzycy i ich powikłaniach naczyniowych, jak np. zawał serca, niewydolności serca, powikłaniach naczyniowych po operacjach chirurgicznych, nadciśnieniu płucnym, przerzutowości nowotworowej czy chorobach zapalnych wątroby - wyjaśnia prof. Chłopicki.

- Współczesna wiedza o śródbłonku wskazuje również, że leczenie wielu chorób - nie tylko układu krążenia, ale również np. chorób nowotworowych, neurodegeneracyjnych - powinno być prowadzone z wykorzystaniem leków, które są przyjazne dla śródbłonka i dla ściany naczynia - dodaje.

Kilka obiecujących leków, które ostatnio wprowadzono do badań klinicznych lub na rynek, wywierało - jak się okazało - niekorzystne działania na ścianę naczynia i dlatego badania kliniczne, w których je testowano, zostały zawieszone, lub też wprowadzone już leki wycofano z użycia. Istnieje zatem pilna potrzeba rozwinięcia nowych i skutecznych metod badań przedklinicznych leków, które byłyby skoncentrowane na wyspecjalizowanej ocenie działania związków chemicznych na śródbłonek i na ścianę naczyń krwionośnych.

Budżet projektu zaplanowanego na lata 2010-2015 wynosi 63,5 mln zł z funduszy unijnych. W przedsięwzięciu bierze udział siedem zespołów badawczych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, reprezentujących Wydział Lekarski, Wydział Farmaceutyczny, Wydział Chemii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz Wydział Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej.

W projekt zaangażowanych jest także 10 innych ośrodków badawczych z całej Polski, w tym: Politechnika Łódzka, Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN w Warszawie, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH