Kraje Grupy Wyszehradzkiej będą współpracowały w zakresie dostępu do leków FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Oświadczenie o zacieśnieniu współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w dziedzinie dostępu do międzynarodowego rynku farmaceutycznego zostało podpisane w czwartek (30 listopada) w Budapeszcie przez ministrów zdrowia V4, w tym Konstantego Radziwiłła.

"Ministrowie V4 uzgodnili, że dzięki współpracy państw regionu Europy Środkowej i Wschodniej przygotowanie się na wyzwania na międzynarodowym rynku farmaceutycznym może być skuteczniejsze i dlatego zamierzają wzmocnić współpracę poprzez poszerzenie jej na dalsze obszary" – napisano w oświadczeniu.

Podkreślono w nim, że ministrowie V4 postanowili zbadać możliwości współpracy co do zaopatrzenia w szczepionki i ich produkcji.

Jak zaznaczył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, kraje Grupy Wyszehradzkiej dostrzegają kilka problemów dotyczących poprawy jakości opieki nad pacjentami, zwłaszcza w kontekście swoich możliwości finansowych. - Szczególnie jeżeli chodzi o leki, szczepienia itp. stajemy wobec rynku, który jest bardzo trudny - ocenił.

- Producenci czy dystrybutorzy produktów farmaceutycznych to bardzo trudny partner i wydaje się, że, po pierwsze, wymiana doświadczeń w zakresie oceny technologii medycznych, zastanawiania się nad tym, co warto mieć na swoich rynkach, a z drugiej strony, umiejętne wspólne negocjacje dają ogromne możliwości. Widzimy tutaj duży potencjał związany z jednej strony z zasobami eksperckimi, a z drugiej strony z populacją potencjalnych pacjentów - powiedział.

Jak przypomniał, Węgry, Słowacja, Polska, Litwa, Chorwacja i Słowenia powołały wspólny zespół koordynacyjny. - Zmierzamy do tego, żeby wspólnie doprowadzić do możliwości negocjowania cen leków, zwłaszcza tych najdroższych, np. leków onkologicznych, a także wspólnych zakupów leków. To jest wielka szansa dla wszystkich naszych systemów - zaznaczył.

Zauważył, że wspomniane państwa mają populację przekraczającą 60 mln osób i to daje znacznie większą szansę, a niezależnie od tego korzystamy ze wspólnych ekspertów. - Plan jest taki, żeby wspólnie oceniać technologie medyczne - dodał.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH