Analizę cen leków używanych w lecznictwie szpitalnym wykonuje dla Ministerstwa Zdrowia Kancelaria Doradcza Rafała Piotra Janiszewskiego, która pracuje m.in. dla firm farmaceutycznych.

Współpracę z resortem Rafał Janiszewski rozpoczął w 2005 r. Od tego czasu podpisał sześć umów, z czego ostatnią w 2008 r. Umowy obejmowały swoim zakresem głównie analizy w zakresie cen leków w lecznictwie zamkniętym i ich wpływu na wycenę świadczeń zdrowotnych. Z wyjaśnień resortu w tej sprawie wynika, że nie wiedziano o współpracy firm farmaceutycznych z Janiszewskim.

Ministerstwo Zdrowia kierowane przez Ewą Kopacz wprowadziło nowe procedury antykorupcyjne dotyczące spotkań urzędników resortu z firmami farmaceutycznymi. Wszystko jest rejestrowane, protokołowane i zamieszczane na stronie internetowej. Tymczasem dzięki współpracy z resortem Janiszewski ma łatwiejszy dostęp do ministerstwa zdrowia: jest tam stałym gościem, spotyka się z kierownictwem resortu w tym minister Ewą Kopacz.

Janiszewski nie widzi jednak w sprawie żadnych kontrowersji, ponieważ nie jest pracownikiem ministerstwa. Twierdzi również, że podpisywane przez jego firmę umowy są jednakowe dla wszystkich klientów. Standardowa umowa dotyczy m.in. przesyłania przynajmniej dwa razy w miesiącu informacji o zmianach w prawie dotyczących systemu opieki zdrowotnej oraz świadczenie raz w miesiącu dwugodzinnych konsultacji indywidualnych. Taka umowa opiewa na 5 tys. zł brutto miesięcznie. Zaznacza jednak, że zdarza się, że klient życzy sobie także np. przeprowadzenie audytu lub szkolenia. Wówczas kwota za usługę ulega zmianie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH