Analizę cen leków używanych w lecznictwie szpitalnym wykonuje dla Ministerstwa Zdrowia Kancelaria Doradcza Rafała Piotra Janiszewskiego, która pracuje m.in. dla firm farmaceutycznych.

Współpracę z resortem Rafał Janiszewski rozpoczął w 2005 r. Od tego czasu podpisał sześć umów, z czego ostatnią w 2008 r. Umowy obejmowały swoim zakresem głównie analizy w zakresie cen leków w lecznictwie zamkniętym i ich wpływu na wycenę świadczeń zdrowotnych. Z wyjaśnień resortu w tej sprawie wynika, że nie wiedziano o współpracy firm farmaceutycznych z Janiszewskim.

Ministerstwo Zdrowia kierowane przez Ewą Kopacz wprowadziło nowe procedury antykorupcyjne dotyczące spotkań urzędników resortu z firmami farmaceutycznymi. Wszystko jest rejestrowane, protokołowane i zamieszczane na stronie internetowej. Tymczasem dzięki współpracy z resortem Janiszewski ma łatwiejszy dostęp do ministerstwa zdrowia: jest tam stałym gościem, spotyka się z kierownictwem resortu w tym minister Ewą Kopacz.

Janiszewski nie widzi jednak w sprawie żadnych kontrowersji, ponieważ nie jest pracownikiem ministerstwa. Twierdzi również, że podpisywane przez jego firmę umowy są jednakowe dla wszystkich klientów. Standardowa umowa dotyczy m.in. przesyłania przynajmniej dwa razy w miesiącu informacji o zmianach w prawie dotyczących systemu opieki zdrowotnej oraz świadczenie raz w miesiącu dwugodzinnych konsultacji indywidualnych. Taka umowa opiewa na 5 tys. zł brutto miesięcznie. Zaznacza jednak, że zdarza się, że klient życzy sobie także np. przeprowadzenie audytu lub szkolenia. Wówczas kwota za usługę ulega zmianie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH