Kongres Kierowników Aptek: zmiany w prawie wymusimy protestami

30 czerwca, podczas posiedzenia Naczelnej Izby Aptekarskiej, będą rozpatrywane formy i terminy aptekarskiego protestu - zapowiedział Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podczas Ogólnopolskiego Kongresu Kierowników Aptek i Farmaceutów (Warszawa, 18 czerwca).

– Protest odbędzie się, ponieważ wyczerpały się inne możliwości zwrócenia uwagi resortu zdrowia na potrzeby środowiska aptekarskiego. Widocznie akcje protestacyjne to jedyny sposób na dochodzenie swoich praw – stwierdził Grzegorz Kucharewicz.

Wśród wielu problemów

prezes Izby wymienił brak postępów w pracach nad ustawą Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o cenach: – W 2009 r., po roku prac nad ustawą  Prawo farmaceutyczne, minister zdrowia Ewa Kopacz podjęła decyzję o zawieszeniu tychże prac i rozpoczęciem ich od nowa... W efekcie zapowiadane są enigmatyczne projekty, ale efektów zmian legislacyjnych nie ma – mówił prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Aptekarze zainteresowani są szczególnie przepisami antykoncentracyjnymi (1 proc. aptek posiadanych przez jednego właściciela w jednym województwie): – Bez sankcji karnych nie rozwiąże się tego problemu. W obecnym systemie prawnym możliwe jest omijanie przepisów antykoncentracyjnych i tworzenie sieci aptek, które rozwijają się w sposób dowolny – zaznaczył Grzegorz Kucharewicz.

Izba Aptekarska przypomina także o konieczności wprowadzenia kryteriów demograficznych i geograficznych dotyczących rozmieszczenia aptek w Polsce, które zapobiegłyby wyniszczającej konkurencji i zapewniłyby stabilność ekonomiczną aptek.

Aptekarze proponują minimalną liczbę klientów przypadających na jedną aptekę – 3 tysiące oraz minimalną odległość między aptekami wynoszącą 500 metrów.

Uczestnicy kongresu mówili też o konieczności zniesienia, wprowadzonych jeszcze przez ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego (2001-2003) przepisów o maksymalnych cenach urzędowych: – To rozwiązanie służy wyłudzaniu pieniędzy z NFZ – uważa prezes Kucharewicz.

Samorząd aptekarski od dawna opowiada się wprowadzeniem sztywnych, urzędowych cen na leki refundowane.

Kolejnym problemem jest sprzedaż bezpośrednia. – Nie popieramy tej formy dostaw leków przez producenta do aptek. Ten system jest korzystny głównie dla aptek sieciowych. Praktyka dystrybucji bezpośredniej w Wielkiej Brytanii pokazuje, że apteki indywidualne stoją na straconej pozycji i stopniowo są pozbawiane dostaw pewnych pozycji produktowych. Podobne problemy zaczynają być zauważalne w Austrii – dodał prezes NRA.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH