Koncerny farmaceutyczne wydają krocie na badania kliniczne w Polsce Na badania kliniczne leków w Polsce firmy farmaceutyczne wydają około 1 mld USD

Co najmniej miliard dolarów inwestują koncerny farmaceutyczne w badania kliniczne leków w Polsce.

 – Niektórzy nasi profesorowie medycyny za współpracę z koncernami otrzymują ponad milion złotych rocznie – pisze Rzeczpospolita.

Doktor Wojciech Masełbas, przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych, przyznaje w rozmowie z gazetą, że w grę mogą wchodzić sumy nawet większe niż miliard dolarów na badania kliniczne leków w Polsce, wydawane przez koncerny.

Istotną część tej kwoty stanowią honoraria lekarzy, np. lekarz rodzinny za zaszczepienie jednego pacjenta testowaną szczepionką przeciwko grypie otrzymuje od firmy zwykle ponad 100 euro. Profesor w renomowanej klinice za długotrwałe i skomplikowane badanie kliniczne dostaje nawet 10 tys. euro za pacjenta. Rekordowe honoraria polskich profesorów otrzymywane od koncernów wynoszą ponad milion złotych rocznie.

– Na badaniach klinicznych zarabiają lekarze-badacze, ale nie publiczne szpitale, w których są one przeprowadzane. Zdarzają się wypadki, w których szpital, przynajmniej oficjalnie, nie ma pojęcia, iż takie badanie się w nim odbyło – pisze Rzeczpospolita.

Cały proceder ma też niezbyt jasne aspekty etyczne. Jeden z rozmówców gazety zwraca uwagę, że kodeks etyki lekarskiej mówi, że lekarz powinien ujawniać swe związki z przemysłem farmaceutycznym. Tymczasem trudno byłoby wskazać choć jeden polski kongres naukowy, w czasie którego profesor  omawiający działanie jakiegoś leku powie wyraźnie, że istnieje konflikt interesów polegający na tym, iż te badania przeprowadzał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH