Kolejna odsłona sporu o szczepienia w POZ. Farmaceuci: transport szczepionki przez pacjenta jest bezpieczny

Farmaceuci nie dają za wygraną. W odpowiedzi na odmowę przez lekarzy wykonywania szczepień przy zastosowaniu szczepionek wydanych z aptek ogólnodostępnych, informują o zasadach termolabilności szczepionek powszechnie stosowanych w programach immunizacyjnych.



 „W naszym odczuciu rozmowa w tym zakresie powinna być oparta jedynie na twardych faktach. W innym wypadku prowadzić będzie do eskalacji konfliktu (...) oraz do dezinformacji i paniki wśród pacjentów“ - informuje Marcin Bujewski, kierownik Apteki Magisterskiej we Wrocławiu, który jednocześnie przygotował zestawienie dotyczące stabilności temperaturowej produktów z zimnego łańcucha dystrybucyjnego. 





Analiza, nie intuicja

To kolejna inicjatywa farmaceutów z tym zakresie. Wcześniej o problemie mówił farmaceuta Michał Byliniak, który był autorem pisma w tej sprawie do b. marszałka Sejmu, Grzegorza Schetyny.



„Medycyna weszła w erę EBM, dlatego właśnie realne i oparte na konkretnych liczbach analizy powinny być przyczynkiem do wprowadzania zmian, a nie intuicje i luźne spostrzeżenia jakiejkolwiek grupy zawodowej“ - pisał aptekarz.





Sprawa zaczęła się od powołania Komitetu Obrony Szczepionek przez Federację Porozumienie Zielonogórskie i propozycje zmian w Prawie Farmaceutycznym dotyczących szczepień. Chodziło także o umożliwienie szczepienia pacjentów produktami, które zakupi i przechowa przychodnia.





FPZ wysłała do kancelarii marszałka Sejmu pismo, w którym lekarze przekazali informacje dotyczące wadliwości szczepionek nabywanych przez pacjentów w aptekach.

Chodziło o procedury przechowywania i transportu szczepionek.

Zdaniem lekarzy, zalecane szczepionki pacjenci muszą sami kupić w aptece i przynieść do lekarza w termotorbie lub przenośnej lodówce, a w domu przechowywać je w lodówce. Użycie źle przechowywanej szczepionki grozi poważnymi powikłaniami. 





W sukurs aptekarzom, nie podzielającym w pełni poglądów lekarzy, przyszli wytwórcy szczepionek. W odpowiedzi na zapytania izb aptekarskich informują o zasadach ich termostabilości.

Producenci o termolabilności szczepionek




„Szczepionki vaxigrip należy przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stop. C i nie wolno ich zamrażać. W takiej temperaturze szczepionki są bezpieczne i immunogenne do upływu daty ważności. Niemniej na podstawie badań termostabilności wykonanych w temperaturze pokojowej (do 25 stop. C) można stwierdzić, że podczas przechowywnia w takiej temperaturze ich skuteczność i bezpieczeństwo są zachowane przez kilka godzin" - informuje Sanofi Pasteur.


“W odniesieniu do ww. szczepionki, można ją stosować, gdy pozostawała w temperaturze nie przekraczającej 25 stop. C przez czas nie dłuższy niż 12 godzin” - precyzuje ten podmiot odpowiedzialny.

Również producent szczepionki influvac informuje, że produkt „należy przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 do 8 stopni C., nie można jej zamrażać, jednak krótkotrwały wzrost temperatury powyżej 8 stop. C (np. w trakcie transportu szczepionki z apteki do punktu szczepień) nie ma wpływu na stabilność szczepionki“.





Firma Solvay Pharmaceuticals dysponuje opublikowanym badaniem (Stability of influenza sub-unit vaccine, does a couple of days outside the refrigerator matter? F. Coenen, J.T.B.M., Tolboom, H.W. Frijlink, Vaccine 24 (2006) 525-531), którego celem było określenie wpływu krótkotrwałego działania podwyższonej temperatury na jakość szczepionki podjedostkowej.

W tym badaniu różne serie szczepionki były przechowywane w temparaturze 5 stop. C przez 78 tygodni, a następnie w temp. 25 stop. C przez czas do 13 tygodni. Stwierdzo, że nawet 2-tygodniowe przechowywanie szczepionki w tempeeraturze pokojowej nie wpłynęło niekorzystnie na jej stabilność.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH