Kiedy ubezpieczenie pomoże farmaceucie?

Rozmowa z Rafałem Klepuszewskim, menedżerem odpowiedzialnym za ubezpieczenie Partner Farmaceuty w Aviva Commercial Union

- Co stanowi największe zagrożenie finansowe dla farmaceuty i od czego powinien się ubezpieczyć?
- Najczęściej występujące i najpoważniejsze szkody dotykające właścicieli aptek są skutkami pożarów i innych zdarzeń losowych, takich jak zalania, silne wiatry, deszcze nawalne, powodzie, czy wyładowania atmosferyczne. Można powiedzieć, że powodzie i huragany, które w ostatnich latach coraz częściej dotykają Polskę, nie omijają też aptek. Rzadziej zdarzają się szkody, które obejmuje ubezpieczenie OC farmaceuty.

- Jakie konsekwencje niesie za sobą błędne wydanie leków lub złe przygotowanie lekarstw przez farmaceutę? Przed czym dokładnie ochroni ubezpieczenie OC farmaceuty?

- Farmaceuta jest odpowiedzialny za szkody, takie jak uszczerbek na zdrowiu lub rozstrój zdrowia, u osoby, które zażyła lek błędnie wydany w aptece, specyfik przeterminowany lub sporządzony niezgodnie z receptą. W takich sytuacjach bardzo przydatne jest ubezpieczenie OC farmaceuty. Odszkodowanie pozwoli na pokrycie kosztów zadośćuczynienia dla poszkodowanego lub jego rodziny (w przypadku śmierci). Nie warto więc pochopnie rezygnować z zakupu tego ubezpieczenia.

- Jak ubezpieczyć się przed stratami finansowymi związanym z utratą dokumentów, a zwłaszcza recept do refundacji leków?
- W pakietach dedykowanych dla aptek ubezpieczyciele zwykle oferują ubezpieczenie strat finansowych spowodowanych utratą recept niezbędnych do uzyskania refundacji z NFZ. Oczywiście, utrata musi wynikać z przyczyn objętych ubezpieczeniem, np. pożaru, powodzi, kradzieży z włamaniem. Odszkodowanie wyrówna wtedy stratę wynikającą z braku refundacji przez NFZ.

- Kiedy farmaceuta musi ponieść koszty związane z utylizacją leków? Jak wysokie mogą być to koszty i jak się przed nimi chronić?
W zasadzie w każdej sytuacji, gdy leki nie nadają się już do sprzedaży, farmaceuta jest zobowiązany do ich utylizacji. W praktyce najczęściej oznacza to, że musi dać zlecenie specjalistycznej firmie, która zajmie się utylizacją, i zapłacić jej za usługę. Standardowo koszty mogą wynosić 1-2 tys. zł. Wszystko zależy od ilości leków, które muszą zostać wycofane – jeśli cała apteka zostanie zalana, mogą być znacznie większe. Jeśli leki zostały zniszczone w wyniku czynników objętych ubezpieczeniem (np. pożar, powódź), odszkodowanie pokryje koszty utylizacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH