Kanada: kryzys w dostawach leków - szpitale odkładają operacje

Kanadyjskie szpitale odkładają operacje, ponieważ główny dostawca leków szpitalnych, Sandoz Canada, bez uprzedzenia ograniczył produkcję.

System publicznej opieki zdrowotnej w Kanadzie uchodzi za jeden z najlepszych na świecie. Jednak i on ma luki, o czym świadczy obecny kryzys z dostawami leków generycznych do iniekcji, używanych w szpitalach. Kończą się zapasy m.in. antybiotyków i środków przeciwbólowych. Producent zapowiada, że problemy z dostawami mogą potrwać nawet 1,5 roku - informują kanadyjskie media.

Problem wynika z tego, że Sandoz Canada prowadzi w swojej fabryce w Quebecu działania mające dostosować produkcję do wymogów jakościowych amerykańskiej Federal Drug Administration (FDA). Ponadto kilka dni temu w zakładach w Boucherville wybuchł pożar.

W kanadyjskim systemie publicznej opieki zdrowotnej za organizację finansowanej z budżetu ochrony zdrowia odpowiadają poszczególne prowincje i terytoria. Szpitale natomiast zamawiają leki u dostawców, tworząc konsorcja organizujące przetargi, przy czym w wielu prowincjach Sandoz zmonopolizował dostawy.

Obecnie szpitale muszą znaleźć nowych dostawców, a to oznacza prawdopodobieństwo wyższych cen, które trzeba będzie zapłacić za leki. Są i inne problemy: Health Canada, czyli federalne ministerstwo zdrowia, musi wydać zgodę na import leków z innych krajów. Ministerstwo obiecuje, że będzie to trwało nie dłużej niż trzy tygodnie, zamiast zwyczajowych sześciu miesięcy. Agencja The Canadian Press donosiła niedawno, że jest też możliwość wydawania stosownych licencji nawet w ciągu jednego dnia.

Sandoz Canada zapewnia, że postara się jak najszybciej przywrócić dostawy, jednak brak przejrzystej polityki informacyjnej głównego dostawcy leków szpitalnych wywołał polityczny skandal. Federalna minister zdrowia Leona Aglukkaq wystosowała dwa tygodnie temu list do prezesa Sandoz Canada, uznając "brak przejrzystości" za "niemożliwy do zaakceptowania".

W kanadyjskim parlamencie rozpętała się w minionym tygodniu ostra dyskusja nad niezbędnymi zmianami w prawie, które zapobiegłyby w przyszłości podobnym sytuacjom. W środę Izba Gmin jednogłośnie przyjęła wniosek do rządu, by nakazał producentom leków niezwłoczne informowanie rządu federalnego i prowincji o przewidywanych przerwach w produkcji. Ma też powstać ogólnokrajowy program monitoringu sytuacji na rynku leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH