Do 20% wypadków drogowych może być spowodowanych przez osoby stosujące leki niekorzystnie oddziałujące na sprawność psychofizyczną

Dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii CM UJ, wspólnie z nadkomisarzem Krzysztofem Dymurą, ekspertem wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, są inicjatorami kampanii informacyjnej: „Kierowcy i leki – dlaczego leki mogą być niebezpieczne dla kierowców”.

Policjanci i naukowcy alarmują, że kierowcy coraz częściej„faszerują” się lekami, które wpływają negatywnie na sprawność psychofizyczną. Nadużywanie nawet z pozoru niewinnych tabletek od bólu głowy może skończyć się wypadkiem drogowym .

Niemal na każdej stacji benzynowej czy w markecie można dziś kupić bez recepty. opakowania pełne różnych pigułek. Zdarza się często i tak, że pacjent leczony przez kilku specjalistów jednocześnie przyjmuje wiele różnych leków. Policjanci i lekarze stykają się z sytuacjami, w których takie kumulatywne działanie tych farmaceutyków wzmagane jest dawkami alkoholu.

Wśród specyfików mogących w niekorzystny sposób wpływać na zdolność do prowadzenia pojazdów dr Jarosław Woroń, reprezentujący także Uniwersytecki Ośrodek Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków, wylicza: anksjolityki, leki nasenne, neuroleptyki, niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwbólowe oraz leki przeciwhistaminowe penetrujące do ośrodkowego układu nerwowego. Ich zażywanie niezgodne z zaleceniami wywołuje np. spowolnienie psychomotoryczne, osłabienie uwagi i czujności, zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, wydłużenie czasu reakcji, utrudnienia widzenia i oceny odległości, znużenie oraz senność.

Niektóre leki, np. benzodiazepiny stosowane jako środki nasenne charakteryzują się długim okresem półtrwania. Nitrazepam może wykazywać długotrwały efekt nasenny i sedatywny   nawet do 36 godzin. Dlatego, w sytuacji, gdy wybieramy się w długą podróż lepiej alternatywnie stosować niebenzodiazepinowe leki nasenne, takie jak zolpidem czy zaleplon  – które charakteryzuje znacznie krótszy okres półtrwania – a zatem bezpieczniejsze dla prowadzącego pojazdy.

Pełna treść artykułu – w najbliższym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia, nr 6/35 – czerwiec 2008.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH