Konfederacja Pracodawcow Polskich zdecydowanie krytycznie ocenia projekt rozporządzenia ministra zdrowia o reklamie leków, który m.in. reguluje zasady przyjmowania przez lekarzy przedstawicieli handlowych.

Zdaniem KPP kwestia odwiedzin przedstawicieli medycznych u lekarzy w godzinach ich pracy jest już uregulowana. Obecne przepisy dobrze się sprawdzają, a dalsze ograniczenia mogą uderzyć w pacjentów.

Zdaniem Konfederacji, przedstawiciele medyczni podczas spotkań z lekarzami przekazują ścisłe i pełne informacje o produkcie leczniczym – są więc istotnym źródłem danych o lekach. Obostrzenia dotyczące wizyt przedstawicieli firm farmaceutycznych mogą doprowadzić do pozbawienia lekarzy dostępu do takich informacji.

W opinii KPP zapis zawarty w projektowanym rozporządzeniu mówiący, że wizyty przedstawiciela farmaceutycznego u osoby wystawiającej recepty mogą się odbywać po godzinach jego pracy, budzi wątpliwości w kontekście przepisów prawa pracy. Projekt nie rozstrzyga, czy czas poświęcony na spotkanie będzie się wliczał do czasu pracy lekarza. W ocenie KPP – tak, ponieważ spotkania będą miały charakter służbowy i będą ściśle związane z wykonywaną pracą. W tej sytuacji lekarz będzie musiał otrzymywać wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

Pracodawcy krytykują także proponowaną przez resort zdrowia zasadę, że w reklamie leku dozwolone ma być prezentowanie wyłącznie jednego produktu. Może to oznaczać wprowadzenie zakazu prowadzenia reklamy porównawczej, a to ogranicza swobodę wypowiedzi komercyjnej.

Jak dowiedział się rynekzdrowia.pl, ministerstwo zdrowia nie wycofa się z nakazującego organizowanie spotkań lekarzy z przedstawicielami handlowymi firm farmaceutycznych po godzinach pracy. W przypadku innych przepisów rozporządzenia, jeśli propozycje resortu okażą się zbyt restrykcyjne albo pojawi się propozycja innego optymalnego rozwiązania, to będzie możliwość zmian.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH