Konfederacja Pracodawcow Polskich zdecydowanie krytycznie ocenia projekt rozporządzenia ministra zdrowia o reklamie leków, który m.in. reguluje zasady przyjmowania przez lekarzy przedstawicieli handlowych.

Zdaniem KPP kwestia odwiedzin przedstawicieli medycznych u lekarzy w godzinach ich pracy jest już uregulowana. Obecne przepisy dobrze się sprawdzają, a dalsze ograniczenia mogą uderzyć w pacjentów.

Zdaniem Konfederacji, przedstawiciele medyczni podczas spotkań z lekarzami przekazują ścisłe i pełne informacje o produkcie leczniczym – są więc istotnym źródłem danych o lekach. Obostrzenia dotyczące wizyt przedstawicieli firm farmaceutycznych mogą doprowadzić do pozbawienia lekarzy dostępu do takich informacji.

W opinii KPP zapis zawarty w projektowanym rozporządzeniu mówiący, że wizyty przedstawiciela farmaceutycznego u osoby wystawiającej recepty mogą się odbywać po godzinach jego pracy, budzi wątpliwości w kontekście przepisów prawa pracy. Projekt nie rozstrzyga, czy czas poświęcony na spotkanie będzie się wliczał do czasu pracy lekarza. W ocenie KPP – tak, ponieważ spotkania będą miały charakter służbowy i będą ściśle związane z wykonywaną pracą. W tej sytuacji lekarz będzie musiał otrzymywać wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

Pracodawcy krytykują także proponowaną przez resort zdrowia zasadę, że w reklamie leku dozwolone ma być prezentowanie wyłącznie jednego produktu. Może to oznaczać wprowadzenie zakazu prowadzenia reklamy porównawczej, a to ogranicza swobodę wypowiedzi komercyjnej.

Jak dowiedział się rynekzdrowia.pl, ministerstwo zdrowia nie wycofa się z nakazującego organizowanie spotkań lekarzy z przedstawicielami handlowymi firm farmaceutycznych po godzinach pracy. W przypadku innych przepisów rozporządzenia, jeśli propozycje resortu okażą się zbyt restrykcyjne albo pojawi się propozycja innego optymalnego rozwiązania, to będzie możliwość zmian.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH