KE: nowy lek w terapii raka jelita grubego dopuszczony do obrotu FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu leku Lonsurf (triflurydyna/tipiracyl) w leczeniu dorosłych pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego (mCRC), którzy otrzymali wcześniej inne dostępne leczenie, w tym chemioterapię fluoropirymidynami, oksaliplatyną i irynotekanem oraz terapię inhibitorami VEGF i inhibitorami EGFR, bądź też nie kwalifikują się do tego typu leczenia.

Lonsurf to złożony doustny lek przeciwnowotworowy, który zawiera triflurydynę (FTD) i tipiracyl (TPI). Podwójny mechanizm działania tego leku jest odmienny niż w przypadku fluoropirymidyn i sprzyja utrzymaniu skuteczności klinicznej.

FTD jest analog nukleozydu o działaniu przeciwnowotworowym, który zostaje włączony bezpośrednio do DNA, wpływając na jego funkcje. Stężenie FTD we krwi jest z kolei regulowane przez związek TPI, który jest inhibitorem fosforylazy tymidynowej, czyli enzymu rozkładającego FTD.

W porównaniu z poprzednio stosowanymi terapiami oznacza to odmienne podejście do walki z rakiem, które pozwala opóźnić progresję choroby zamiast cyklicznie powtarzać już wcześniej stosowane u pacjenta leczenie.

Podstawą decyzji są wyniki badania RECOURSE, międzynarodowego badania klinicznego III fazy, prowadzonego metodą podwójnie ślepej próby, kontrolowanego placebo. Badano w nim skuteczność i bezpieczeństwo preparatu Lonsurf u chorych, którzy otrzymali uprzednio inną terapię przerzutowego raka jelita grubego.

Do badania włączono 800 pacjentów, którzy zostali podzieleni na dwie grupy: w jednej stosowano optymalne leczenie podtrzymujące i Lonsurf, a w drugiej - optymalne leczenie podtrzymujące i placebo. Badanie wykazało statystycznie istotną poprawę w zakresie pierwszoplanowego kryterium oceny skuteczności tj. czasu przeżycia całkowitego (OS), w grupie pacjentów, którzy otrzymywali lek.

Do najczęściej obserwowanych działań niepożądanych (≥ 30%) u chorych przyjmujących lek należały: neutropenia, nudności, zmniejszone łaknienie, biegunka, uczucie zmęczenia, anemia, trombocytopenia, podwyższony poziom bilirubiny całkowitej, fosfatazy alkalicznej i ASAT oraz leukopenia.

Więcej: www.rynekaptek.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH