KE chce zakazu publikacji informacji o lekach na receptę

Komisja Europejska chce zakazać reklam i publikacji informacji o lekach tylko na receptę w ogólnodostępnych mediach drukowanych - wynika z propozycji przyjętych we wtorek (11 października) przez KE. Pacjenci będą mogli mieć dostęp tylko do niektórych danych, np. informacji o cenie.

Przyjęte we wtorek propozycje wprowadzają zmiany do przedstawionych przez Komisję Europejską w 2008 roku wniosków na temat informacji, jakich przemysł farmaceutyczny może udzielać o lekach wydawanych wyłącznie na receptę. Przedstawione wtedy wnioski zostały odrzucone przez państwa członkowskie jeszcze przed rozpoczęciem formalnych rozmów o przyjęciu propozycji.

Zdaniem KE, wraz z ułatwieniem dostępu do informacji zaistniała potrzeba określenia jasnych zasad, według których pacjenci mają być informowani. Ma to być odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie pacjentów informacjami o lekach, które przyjmują, i równocześnie zapewnić, że informacje na temat tych leków są dokładne i wiarygodne.

- Proponowane zasady istnieją już w większości państw UE; chodzi o to, by wprowadzić w UE jednakowy system informacji o lekach tylko na receptę - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik KE Frederic Vincent.

"Zmienione wnioski stawiają na pierwszym miejscu prawa, interesy i bezpieczeństwo pacjentów. Zobowiązują przemysł farmaceutyczny do zapewnienia pacjentom podstawowych informacji i określają jasne zasady dotyczące udzielania dodatkowych, nieobowiązkowych informacji dotyczących leków wydawanych na receptę" - oświadczył z kolei w komunikacie unijny komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej John Dalli.

Zaznaczył, że proponowane wnioski przyczynią się także do "wzmocnienia kontroli leków dopuszczonych do obrotu".

Podobnie jak w 2008 roku, KE proponuje całkowity zakaz reklamy leków wydawanych tylko na receptę, pozostawia natomiast firmom farmaceutycznym możliwość wyboru, o jakich lekach chcą udzielać informacji, a o jakich nie. Ogranicza też zawartość informacji, które producenci leków będą mogli podać do wiadomości publicznej.

Według KE, pacjenci powinni mieć dostęp jedynie do niektórych informacji, takich jak informacje zawarte na etykiecie i na ulotce dołączanej do opakowania, informacje na temat ceny oraz o testach klinicznych lub instrukcje dotyczące stosowania leku.

Informacje powinny być rozpowszechniane jedynie przez ograniczone kanały komunikacji, na przykład na oficjalnie zarejestrowanych stronach internetowych, czy w materiałach drukowanych (takich jak ulotki) udostępnionych tylko na żądanie. Publikacje w ogólnodostępnych mediach drukowanych na ten temat mają być zakazane.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH