20 listopada br. otrzymaliśmy z PF Jelfa SA oświadczenie, odnoszące się do ostatnich informacji o nowym wątku w śledztwie dotyczącym corhydronu. Media informowały, iż prokuratorzy podejrzewają, że w magazynie Jelfy wielokrotnie zamieniano różne leki. Przedstawiciele firmy stanowczo temu zaprzeczają.

Poniżej pełna treść oświadczenia:

Proces produkcji leków w Przedsiębiorstwie Farmaceutycznym Jelfa SA podlega ścisłej kontroli specjalistów. Ponadto zakład stale jest monitorowany przez powołane w tym celu organy państwa, odbywają się regularne kontrole, dzięki czemu produkcja jest całkowicie bezpieczna.

Wytwarzanie produktu leczniczego podzielone jest na wiele etapów. Dopiero etap końcowy to etykietowanie produktu, więc podczas części procesu produkcyjnego półprodukty są nie zaetykietowane. Jest to sytuacja normalna, wynikająca z charakteru procesu i występująca u wszystkich producentów leków na całym świecie.

Aby nie dochodziło do pomyłek stosuje się systemy zabezpieczeń w postaci:
1. przechowywania półproduktów nie zaetykietowanych w stalowych zamkniętych kasetach i zamkniętych i zaplombowanych koszach;
2. opisywania kaset i koszty etykietami potwierdzane jest podpisami osób odpowiedzialnych za proces produkcyjny;
3. znakowania numerów serii na etykietach koszy i kaset;
4. przechowywania podobnych półproduktów w oddzielnych pomieszczeniach;
5. nadzoru osoby odpowiedzialnej;
6. monitoringu przez system elektroniczny;
7. planowania produkcji w taki sposób, aby nie dopuszczać do spotykania się w pomieszczeniach

Część z powyższych zabezpieczeń wprowadzona została w 2006 i 2007 roku, aby spełnić wysokie standardy produkcji stosowane przez nowego właściciela PF Jelfa, litewską spółkę Sanitas. Wszystkie procedury były weryfikowane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Przypominamy również, że uprawniony do orzekania we wszelkich kwestiach związanych z jakością produkcji w firmach farmaceutycznych jest urząd powołany przez państwo, czyli Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Ta instytucja, jako jedyna w Polsce, dysponuje kadrą zdolną dokonać oceny procesu produkcyjnego w branży farmaceutycznej. Żadna z kilkunastu kontroli przeprowadzonych w ostatnim czasie przez inspekcję, nie wykazały aby mogło dochodzić do zamiany różnych leków.

Marek Wójcikowski
PF Jelfa SA

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH