Jan Bondar: mamy jedną z najwyższych wyszczepialności w Europie

Już od trzech lat organizowany jest ogólnopolski dzień szczepień. Finał tegorocznych obchodów odbędzie się 8 grudnia w Warszawie. Celem akcji jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszego sposobu zapobiegania chorobom oraz poprawa społecznej wiedzy na temat korzyści wynikających ze stosowania szczepień i konieczności poszerzania dostępu do tego rodzaju profilaktyki.

Tegoroczne hasło obchodów "Szczepienia ochronne dobrem wszystkich dzieci" wiąże się z Polską prezydencją  w Unii Europejskiej - to akcja uświadamiająca, jak prezentuje się nasz Program Szczepień Ochronnych na tle innych kalendarzy szczepień w Europie.


Zdaniem Jana Bondara, rzecznika Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w tym zakresie nie mamy się czego wstydzić.

- Nasz kalendarz jest zbliżony do kalendarzy szczepień w innych krajach Europy Zachodniej. Istnieją różnice wynikające z sytuacji epidemiologicznej. Na przykład w wielu krajach nie stosuje się obowiązkowych szczepień przeciwko WZW B, u nas przyniosły one znaczący spadek zachorowań. Z kolei w niektórych krajach europejskich stosuje się obowiązkowe szczepienia przeciw meningokokom, natomiast w Polsce stosuje się je jedynie w przypadku wystąpienia ognisk epidemiologicznych - wyjaśnia Jan Bondar.  


Rzecznik GIS zwraca również uwagę na dużo wyższą wyszczepialność w Polsce w porównaniu do innych państw Europy Zachodniej.

- Szczepi się 95 proc. i więcej w zależności od rocznika. Mamy jedną z najwyższych wyszczepialności w Europie w każdej grupie wiekowej i w każdym rodzaju szczepionki. Warto to podkreślić w kontekście ostatnich doniesień WHO o nadchodzącej epidemii odry - mówi Jan Bondar. 


Rzecznik GIS szacuje, że około połowa rodziców korzysta ze szczepień dodatkowych, zalecanych, które nie są finansowane z budżetu państwa.- Stopniowo kalendarz szczepień obowiązkowych jest i będzie rozszerzany, co widać w wydatkowanych na ten cel kwotach. Przewidziane łączne wydatki na przyszły rok to 113 mln zł - dodaje.

Niedawno portal rynekzdrowia.pl informował o poszerzeniu przez Ministerstwo Zdrowia kryteriów do szczepienia przeciwko pneumokokom dzieci z grup podwyższonego ryzyka.
 Grupa dzieci podwyższonego ryzyka chorób pneumokokowych, szczepiona od 2008 roku obowiązkowo przeciw pneumokokom, została poszerzona od 30 września 2011 r. o dzieci urodzone przedwcześnie (>37 t.c.) lub z niską masą urodzeniową (>2500 g).

Zdaniem rzecznika GIS, z pewnością potrzeby są większe niż możliwości. Jan Bondar podkreśla jednak, że polski kalendarz szczepień z jednej strony odpowiada na sytuację epidemiczną, z drugiej odzwierciedla możliwości finansowe państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH