Jakie leki powinny być w sprzedaży pozaaptecznej - dyskusja trwa

Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty (PASMI) przesłał list do Ministra Zdrowia z prośbą o zorganizowanie spotkania tzw. "okrągłego stołu" w sprawie leków dostępnych w sprzedaży pozaaptecznej. Naczelna Rada Aptekarska postuluje raczej wyłączenie sklepów ogólnodostępnych z katalogu placówek obrotu pozaaptecznego.

Według PASMI, w Polsce w zależności od wskazania terapeutycznego z leków bez recepty korzysta od 60 do 90 proc. pacjentów, dla których stanowią one możliwość leczenia lub łagodzenia najprostszych objawów i schorzeń. Sama wartość świadczeń zdrowotnych z tytułu nieobciążania systemu podstawowej opieki zdrowotnej to ponad 3,5 mld złotych oszczędności rocznie.

PASMI szacuje, że gdyby obecne produkty OTC nie były dostępne bez recepty, to obciążenie systemu na poziomie POZ wzrosłoby o blisko 60 procent.

Z badań przeprowadzonych przez firmę Sequence HR Partners - na które powołuje się PASMI - wynika, że lekarze pierwszego kontaktu odnotowują średnio ponad 30 proc. niepotrzebnych wizyt pacjentów zgłaszających się z dolegliwościami układu oddechowego, układu pokarmowego i objawami bólowymi, które mogą być przez samych pacjentów prawidłowo diagnozowane i leczone za pomocą produktów dostępnych bez recepty.

"Trendy światowe i europejskie również potwierdzają słuszność rozwoju rynku pozaaptecznego. W coraz większej liczbie krajów dopuszcza się i rozwija dystrybucję pozaapteczną leków dostępnych bez recepty, doceniając aspekt szerokiej ich dostępności dla każdego systemu ochrony zdrowia oraz praw pacjentów" - argumentują producenci OTC.

Przy okazji PASMI podnosi wątek "wielu nieprawdziwych i bezpodstawnych opinii", które narosły wokół tematu sprzedaży poza kanałem pozaaptecznym.

"Dotyczą one przede wszystkim wartości poziomu sprzedaży lekow poza aptekami i jej wpływie na sytuację ekonomiczną aptek. Poddają w wątpliwość aspekty jakości i bezpieczeństwa, a nawet kontrolę państwa nad tym kanałem dystrybucji. Szczególnie niezrozumiały jest fakt, że zdecydowana większość tych opinii jest formułowana przez Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej" - informuje PASMI.

- Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli konieczne jest wyłączenie sklepów ogólnodostępnych z katalogu placówek obrotu pozaaptecznego, które na podstawie ustawy Prawo farmaceutyczne mogą prowadzić obrót detaliczny produktami leczniczymi, a także radykalne ograniczenie wykazu produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w pozostałych placówkach obrotu pozaaptecznego. Przemawia za tym ważny interes społeczny. Leki muszą wrócić do apteki - odpowiada dr Grzegorz Kucharewicz, prezes NRA.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH