Jak zahamować wywóz leków? Dziś w podkomisji kolejny odcinek debatowego serialu

We wtorek (17 lutego) posłowie będą kontynuować debatę nad poselskim projektem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. To już kolejne posiedzenie sejmowej podkomisji zdrowia, która ma przygotować rozwiązania zapobiegające wywozowi leków z Polski.

Od kilkudziesięciu miesięcy farmaceuci informują o brakach leków na rynku i niemożności zamówienia ich w hurtowniach. Powodem braków jest wywóz produktów przez nieuczciwych przedsiębiorców, którzy zarabiają na różnicy cen leków w Polsce i za granicą.

W grudniu 2014 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo Farmaeutyczne, tzw. fałszywkową. Poza określeniem zasad zapobiegania wprowadzania sfałszowanych leków do legalnego obrotu, przegłosowano także przepisy, które mają utrudnić wywóz leków za granicę.

Wprowadzono m.in. wyraźny zakaz sprzedaży produktów leczniczych przez aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny do hurtowni farmaceutycznej, innej apteki lub innego punktu aptecznego. Ma to zapobiec uczestniczeniu aptek w tzw. odwróconym łańcuchu dystrybucji. Proceder polega na niezgodnej z prawem odsprzedaży leków z aptek do hurtowni.

Powstanie "czarna lista" leków
Obecnie procedowany jest poselski projekt zmian w ustawie. Zakłada on m.in. utworzenie czarnej listy leków. Główny Inspektor Farmaceutyczny będzie wskazywał leki, których nie będzie można wywozić za granicę. Informacje, które leki są deficytowe, pozyska z danych zgłaszanych przez podmioty uczestniczące w obrocie lekami. Powstał problem, które leki i w jakim trybie mają być zgłaszane.

Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, by podmioty sprawozdawały informacje dotyczące wszystkich produktów leczniczych w czasie rzeczywistym. Jednak w toku dyskusji jest skłonne pójść na ustępstwa.

- Pytanie, czy raportowaniem objąć także leki OTC w trybie dziennym, a nie rzeczywistym, czy w ogóle z tego rezygnujemy - pytał wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Zapowiada, że resort jest w stanie ustąpić w kwestii częstotliwości. - Raport dobowy nas zadowala - wyjaśnił.

Odrębna kwestia, dotyczy tego jakie leki będą raportowane. Jeśli z tego obowiązku wyłączone zostaną pewne leki, to - zdaniem wiceministra - powstanie pytanie, dlaczego je wyłączono. 

- Pamiętajmy, że dzisiaj leki na receptę masowo zmieniają kategorię dostępności na OTC. Ich brak nie stanowi wprawdzie zagrożenia życia, ale pogarsza komfort życia pacjentów. Tworzenie wyłomów w tym katalogu będzie kłopotliwe. Tworzenie systemu, do którego raportujemy wszystkie produkty, jest łatwiejsze - uważa wiceminister.

Najpierw leki na receptę
Jednak Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych zaproponował, by na początku raportowanie dotyczyło tylko leków na receptę: - Potem będzie można dodatkowo dopisywać kolejne grupy leków.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH