WHO szacuje, że astma i POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) należą do czołowych "zabójców"

- Gdyby 90 proc. osób chorych na astmę nie paliło papierosów, problem prawie by zniknął – mówi prof. Anna Doboszyńska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych na Astmę. - Wśród osób hospitalizowanych z powodu POChP, 30 proc. nadal pali tytoń.

Szacunkowo w Polsce jest 4 mln osób chorych na astmę. 90 proc. z nich powinno dobrze funkcjonować, dzięki dostępnym lekom. Problem dotyczy chorych na astmę sterydoodporną, czyli ok. 10 proc. pacjentów.

Zatem w większości przypadków problem nie tkwi w lekach, bo te są. Producenci wytwarzają produkty do podawania raz dziennie (np. steryd plus długodziałający betamimetyk) czy nowe sterydy, które mają mniej działań niepożądanych. Pojawiają się także terapie antyciałami monoklonalnymi, które zakładają rozpoznanie genotypu chorego.

Największym problemem jest niestosowanie się chorych do zaleceń lekarza, co zresztą dotyczy wszystkich chorób przewlekłych.
Brakuje edukacji pacjentów, jak leki wziewne stosować. Nasz system opieki pomija instrukcję obsługi drogich leków.

- Mamy bardzo dobre leki, ale co z tego. Gdy są źle podane, nie przynoszą efektu terapeutycznego – mówi Piotr Dąbrowiecki, z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. - Tylko jednej trzeciej pacjentów pokazano, jak używać inhalatora.

Doktor przytacza badania prowadzone na Mazowszu i Śląsku. Na Mazowszu odnotowano poprawę jakości życia chorych na astmę i POChP, znikomą liczbę hospitalizacji w porównaniu do Śląska. Co spowodowało, zdaniem Piotra Dąbrowieckiego, taką różnicę? - 10 minut, jakie poświęciła pielęgniarka pacjentowi, pokazując mu jak stosować inhalator - mówi dr Dąbrowiecki i zastanawia się, czy takie uzyskiwanie licencji na stosowanie leku refundowanego nie powinno być wymagane przez naszego płatnika.

- Jeszcze w latach 90. niemieckie kasy chorych wymagały, by chory miał certyfikat świadczący o odbyciu szkolenia, jak stosować lek wziewny. Bez tego nie mógł kupić leku refundowanego - przypomina doktor.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH