Infarma opublikowała Kodeks Przejrzystości - rejestr sponsoringu Publikowane są m.in. koszty związane z udziałem lekarzy w różnego rodzaju wydarzeniach naukowych. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

30 czerwca br. firmy sygnatariusze Kodeksu Przejrzystości opublikowały dane dotyczące wartości i zakresu współpracy z przedstawicielami zawodów medycznych, w tym lekarzami, farmaceutami, pielęgniarkami i położnymi, a także organizacjami ochrony zdrowia w roku 2016.

Podsumowanie oraz odnośniki do wszystkich raportów firm, przedstawione zostały na stronie internetowej www.kodeksprzejrzystosci.pl.

Jak podaje w informacji dla mediów Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, w porównaniu z ubiegłym rokiem blisko o ​1600 przedstawicieli zawodów medycznych więcej wyraziło zgodę na publikację danych.

Odsetek zgód dla przedstawicieli zawodów medycznych głównie lekarzy, pielęgniarek, położnych i farmaceutów wyniósł 23% (dane za 2016 rok). Świadczenia na rzecz przedstawicieli zawodów medycznych, którzy nie wyrazili indywidualnych zgód na publikację danych, ujęte są w zestawieniach zbiorczych.

- Kodeks Przejrzystości to inicjatywa, którą wdrożyliśmy dwa lata temu, a której popularyzację postrzegam jako proces rozłożony na lata. Zwiększanie poziomu zgód indywidualnych wśród przedstawicieli zawodów medycznych wymaga akceptacji i dialogu ze wszystkimi stronami, i na tym skupiamy się w naszej codziennej pracy - mówi  Bogna Cichowska-Duma, dyrektor generalna INFRAMY.

Jak przypomina firma, Kodeks Przejrzystości jest projektem długofalowym, który ma stanowić trwały element współpracy branży farmaceutycznej z przedstawicielami zawodów medycznych. Wpisuje się on w światowy trend transparentności, który jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne nie tylko w obszarze ochrony zdrowia.

Publikowane są m.in. koszty związane z udziałem lekarzy w różnego rodzaju wydarzeniach naukowych, wysokość świadczeń związanych ze sponsoringiem wydarzeń naukowych oraz działalnością badawczo-rozwojową. 

- Współpraca branży farmaceutycznej ze środowiskiem medycznym jest konieczna. Bez niej nie byłby możliwy rozwój nowoczesnych terapii, na które czekają tysiące pacjentów w Polsce - mówi Bogna Cichowska-Duma.

Dodaje: - Zależy nam na budowaniu wzajemnego zaufania pomiędzy przemysłem farmaceutycznym, przedstawicielami zawodów medycznych i pacjentami, dlatego chcemy, aby zasady tej współpracy były przejrzyste, a społeczeństwo widziało jaki jest jej zakres zarówno w wymiarze finansowym, jak i niefinansowym.

Kodeks Przejrzystości jest częścią europejskiego projektu, który ma na celu zwiększenie transparentności współpracy innowacyjnych firm farmaceutycznych ze środowiskiem medycznym. Został przygotowany przez Europejską Federację Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA). W Polsce reprezentuje ją Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH