Infarma o projekcie marcowej listy leków refundowanych

Projekt nowej listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 marca 2014 r., w części aptecznej zawiera 84 nowe produkty. Jednak tylko dziewięć z tych leków to preparaty innowacyjne, które dotychczas nie były refundowane we wskazaniach, w których zostały uwzględnione w projekcie listy lub też były refundowane w ramach chemioterapii niestandardowej - uważa ZP Infarma.

Zdaniem Związku, dobrą wiadomością dla wszystkich pacjentów jest z pewnością zwiększenie dostępności leczenia poprzez rozszerzenie wskazań dotyczące leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii.

Na marcowej liście szczególnie zauważalne są korzystne zmiany dla pacjentów onkologicznych. Pojawiły się nowe leki innowacyjne stosowane w leczeniu m.in. czerniaka, raka nerki, raka żołądka czy mięsaków tkanek miękkich.

Rozszerzono także wskazania dla innowacyjnych substancji w terapii zaawansowanego raka jajnika i niedrobnokomórkowego raka płuca. Refundowany będzie także lek dla pacjentów z neutropenią leczonych chemioterapią cytotoksyczną z powodu nowotworów złośliwych.

Poza lekami stosowanymi w chorobach nowotworowych na nowej liście refundacyjnej znalazły się m.in. innowacyjne leki stosowane m.in. w reumatoidalnym zapaleniu stawów i młodzieńczym idiopatycznym zapaleniu stawów, spastyczności kończyny górnej po udarze mózgu oraz przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby typu B.

Analizując listy refundacyjne należy pamiętać, że dostęp do nowoczesnego leczenia jest limitowany poprzez ograniczanie wskazań do jego stosowania, które często są zbyt rygorystyczne. Dlatego też rozszerzenie wskazań do stosowania kilku leków innowacyjnych w marcowej liście refundacyjnej z pewnością należy uznać za pozytywną, bardzo potrzebną zmianę - dodaje ZP Infarma.

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma reprezentuje 31 działających w Polsce wiodących firm sektora farmaceutycznego, prowadzących działalność badawczo-rozwojową i produkujących leki innowacyjne, w tym biotechnologiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH