Producenci leków generycznych nie napotykają w Polsce na istotne bariery, a stosowane w naszym kraju rozwiązania prawne sprzyjają lekom odtwórczym

Oświadczeniem tym Związek odniósł się do opublikowanego przez Komisję Europejską sprawozdania końcowego dotyczącego badania sektora farmaceutycznego „Sector Inquiry into Pharmaceuticals”.

Zdaniem Pawła Sztwiertni, dyrektora generalnego Związku, w stosunku do Polski nie mają zastosowania niektóre z wniosków raportu KE dotyczące zwiększenia dostępności leków generycznych:

– Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, gdzie zarówno udział ilościowy jak i wartościowy leków generycznych w rynku aptecznym jest dominujący.

Sprawozdanie Komisji Europejskiej wskazuje na możliwe oszczędności dla płatnika publicznego, płynące z efektywnej konkurencji na rynku generycznym. Zaoszczędzone środki mogą następnie zostać przeznaczone na podnoszenie dostępności terapii innowacyjnych.

W sprawozdaniu wskazano przykłady regulacji zwiększających skuteczną konkurencję cenową między producentami leków generycznych. Dla przykładu - rozwiązania zastosowane w Holandii w 2008 roku spowodowały spadek cen niektórych leków generycznych o ponad 80 procent. Przyniosło to oszczędności w wysokości od 200 mln do 400 mln euro, tj. średnio 12-25 euro na mieszkańca.

– Warto porównać tę kwotę z zaledwie 0,90 euro – jaką uzyskujemy po przeliczeniu na mieszkańca UE oszczędności, które zdaniem Komisji Europejskiej mogłoby przynieść szybsze wchodzenie na rynek generycznych odpowiedników leków innowacyjnych – czytamy w komentarzu ZP INFARMA.

Końcowe sprawozdanie KE potwierdza ponadto, że ochrona własności intelektualnej jest kluczowa w inwestowaniu w badania i rozwój nad nowymi lekami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH