Infarma o negocjacjach cenowych: było merytorycznie i drobiazgowo

"Weszliśmy na zupełnie nowy poziom dialogu z regulatorem i płatnikiem. W mojej dotychczasowej karierze nie miałem możliwości prowadzenia tak szczegółowego, drobiazgowego, merytorycznego dialogu". Cytat jest opisem wrażenia wyniesionego z negocjacji przedstawicieli Komisji Ekonomicznej i firm farmaceutycznych. Kto wyraził taką opinię?

Autorem opinii jest Jerzy Toczyski, prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, co wydaje się na tyle zaskakujące, że zwróciło naszą uwagę.

Podczas prezentacji raportu na temat ustawy o refundacji leków (Warszawa, 6 grudnia br.) powstałego pod patronatem IMS Health, przedstawiciele stowarzyszeń, związków i firm związanych z branżą farmaceutyczną (m.in. ZP Infarma, Izba Gospodarcza Farmacja Polska, Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych) nie kryli słów uznania za sposób prowadzenia procesu negocjacji cenowych, który w tym tygodniu powinien dobiec końca.

- To były negocjacje i omawianie najdrobniejszych szczegółów, a nie dyktat. Rozmowa ludzi, którzy wiedzieli o czym mówią - przyznała Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska.Wyeliminować „strachy“
- Nadal istnieją obszary niepewności, ale mamy w miarę stabilny system, który jest przewidywalny dla firm. Jeśli uda się uporządkować pewne problemy i wykorzystać oszczędności na finansowanie nowych terapii, to możemy prowadzić stabilną politykę lekową realizowaną w ramach ustawy o refundacji leków - mówił Jerzy Toczyski, mając nadzieję, że część „strachów“ uda się wyeliminować poprzez praktykę i odpowiednie interpretacje przepisów.Obecne stanowisko prezentowane przez prezesa Toczyskiego różni się od obserwacji prezentowanych niedawno na konferencji Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego przez mec. Paulinę Kieszkowską-Knapik z kancelarii Baker McKenzie:- Firmy rozmawiają o najważniejszych produktach onkologicznych z osobami, które nie znają portfela firmy, z którą negocjują. Nie znamy nawet programu lekowego, do którego negocjuje się te ceny - przypomniała.Słuchając dzisiejszych peanów pod adresem resortu zdrowia należy wziąć poprawkę na fakt, że negocjacje jeszcze trwają. Nie są jeszcze znane limity, ani grupy, do których trafią poszczególne leki.

 Firmy mają tylko nadzieję na rozsądne grupowanie produktów.


Wszystkie ceny są ważne


Z informacji prezentowanych przez szefa Infarmy wynika, że zostaną zawarte umowy podziału ryzyka, zarówno w obrębie leków szpitalnych, jak również w obszarze sprzedaży otwartej.Przystępując do negocjacji firmy były zobowiązane do przedstawienia cen netto produktów z innych państw, wraz z elementami porozumień podziału ryzyka, które mogły być upubliczniane.

- Komisja Ekonomiczna bardzo aktywnie korzystała z tych danych, co było zaskoczeniem. Myśleliśmy, że skoncentruje się na cenach leków, które stanowią limit, by zadbać przede wszystkim o budżet płatnika. Jednak z równym zaangażowaniem Komisja negocjowała ceny leków będących powyżej limitu - zapewniał Jerzy Toczyski.Panowała też elastyczność w zakresie dyskusji o poszczególnych produktach. Firmy mogły złożyć oferty pakietowe. W kilku procentach przypadków doszło do podpisania protokołów rozbieżności. W tym tygodniu resort zdecyduje, co dalej. Może zastosuje rozwiązanie przyjęte w Niemczech, o którym mówiła niedawno Joanna Lis z firmy Sanofi-Aventis.

Będzie czas na korekty- Jeśli z jakiegoś powodu kasa chorych i producent nie dochodzą do porozumienia w trakcie negocjacji, zostaje powołany arbitralny podmiot, który próbuje rozsądzić niezgodności i ustalić cenę, biorąc pod uwagę ceny w innych państwach.Branża doceniła również zmianę procedury wydawania decyzji refundacyjnych.

- Firma będzie powiadamiana telefonicznie, że może zgłosić się po odbiór decyzji osobiście. Wcześniej decyzję wysyłano pocztą, co spowalniało proces - stwierdziła prezes Rej.

Przedstawiciele branży farmaceutycznej nie ukrywali, że nadal istnieją obszary niepewności, dotyczące np. ceny zbytu czy systemu pay-back. Ale zauważyli, że w każdej chwili podmiot odpowiedzialny może korygować swoje ceny i zapewne takie działania zostaną podjęte w momencie opublikowania nowej listy leków refundowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH