
W opinii stowarzyszenia Infarma, najbardziej znaczącymi i pozytywnymi z perspektywy pacjentów zmianami na listach refundacyjnych w tym roku było rozszerzenie refundacji długodziałającej insuliny analogowej Glargine na cukrzycę typu II oraz wprowadzenie na listy nowych substancji w obszarze leczenia SM, RZS czy czerniaka.
W projekcie nowej listy refundacyjnej, która wejdzie w życie 1 stycznia 2014 roku, w części aptecznej pojawiła się jedna nowa innowacyjna substancja czynna - pregabalina, przeznaczona do leczenia bólów neuropatycznych spowodowanych procesem nowotworowym.
W przypadku 2 innych substancji rozszerzono wskazania do ich refundacji, ponadto na listę powrócił lek stosowany w przewlekłej niewydolności serca. W części szpitalnej listy zmiany polegają na rozszerzeniu wskazań refundacyjnych oraz włączeniu do programu lekowego substancji dotychczas refundowanej w ramach chemioterapii niestandardowej.
- Oczekujemy na kolejne przedstawiane przez Ministerstwo Zdrowia listy leków refundowanych, licząc na kolejne zmiany i postęp w zakresie wprowadzania na listy nowych niedostępnych do tej pory dla polskich pacjentów leków innowacyjnych oraz wszelkich decyzji rozszerzających wskazania dla innowacyjnych substancji, a tym samym zwiększających dostęp polskich pacjentów do innowacyjnego leczenia - informuje Infarma.
W opinii stowarzyszenia, najbardziej znaczącymi i pozytywnymi z perspektywy pacjentów zmianami na listach refundacyjnych w tym roku było rozszerzenie refundacji długodziałającej insuliny analogowej Glargine na cukrzycę typu II oraz wprowadzenie na listy nowych substancji w obszarze leczenia SM, RZS czy czerniaka. Wciąż jednak - zdaniem stowarzyszenia - zmian o podobnym przełomowym znaczeniu dla poprawy jakości i skuteczności leczenia innowacyjnymi substancjami jest zbyt mało.
Dlatego producenci innowacyjnych leków podkreślają, jak duża jest skala środków niewykorzystanych w budżecie NFZ ma refundację leków - ich zdaniem w 2012 r. było to ponad 1,8 mld złotych. Dodatkowo w 2012 roku NFZ pozyskał ponad 124 milionów złotych z tytułu instrumentów dzielenia ryzyka w ramach umów podpisanych z innowacyjnymi firmami farmaceutycznymi. Skali tych oszczędności wg Infarmy nie równoważy liczba nowoczesnych substancji, które pojawiły się na listach od czasu obowiązywania nowej ustawy.
Jednym z kluczowych postulatów stowarzyszenia związanych z zapowiadaną przez MZ na 2014 rok nowelizacją ustawy jest ponowne wprowadzenie do systemu refundacji środków uzyskanych przez NFZ od firm w związku z realizacją instrumentów dzielenia ryzyka i ich wydatkowanie na zwiększenie dostępu polskich pacjentów do nowoczesnych terapii.

CZYTAJ TAKŻE
- 19:18 Radom: miasto sfinansuje zakup czujników czadu dla seniorów
- 18:47 MRPiPS proponuje, aby zaświadczenia lekarskie mógł wystawiać asystent medyczny
- 18:16 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 17:45 Łódzkie: NFZ ma dodatkowe środki. Cel - skrócenie kolejek do świadczeń
- 17:14 CIS: przygotowujemy warunki dla przeprowadzenia niezbędnych zabiegów niepełnosprawnym
- 16:43 Badania: zażywanie leków przeciwbólowych podczas ciąży obniża płodność potomstwa
- 16:12 Nowoczesna składa projekt ustawy o rencie socjalnej
- 15:41 Trwają społeczne konsultacje programu PO "Polska Seniora"
- 1 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 2 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 3 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 4 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 5 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 6 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 7 Prof. Dudek: dzisiaj kardiologia nie koncentruje się już tylko na tętnicach wieńcowych
- 8 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych